“IŞİD Terör Örgütü Ülkemize Yönelik Bir Tehdit Oluşturmuyor mu?”

0
63

refik eryılmaz19CHP’li Vekil Eryılmaz’dan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na Zor Sorular:

CHP Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz radikal terör örgütü IŞİD’ın Musul’u işgali ve Türk Konsolosluk baskınını TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Eryılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Türk rehinelere karşılık Türkiye’de hapis tutulan IŞİD militanlarının serbest kalmasının İŞID tarafından talep edildiği iddialarını da gündeme getiren CHP’li Vekil eryılmaz, Bakan Davutoğlu’na şu soruları sordu;

“1.Musul kentini ele geçirerek Gayera ilçesinde 31 Türk vatandaşımızın yanı sıra,  Türk Konsolosluğumuzu da basarak konsolosumuz dâhil 49 kişiyi daha rehin alan IŞİD terör örgütü ile herhangi bir temasa geçilmiş midir?

2.Konsolosluğumuzu korumakla görevli özel harekâtçılarımızın çatışmaya girmeden silahlarını teslim ederek teslim olması konusunda bir talimatınız oldu mu?

3.IŞİD terör örgütü tarafından bakanlığınıza Türk rehinelere karşılık Türkiye’de hapis tutulan IŞİD militanlarının serbest kalması yönünde bir talepte bulunulmuş mudur?

4.Ülkemizde IŞİD terör örgütü militanı kaç tutuklu bulunmakta ve tutuklanma sebepleri nelerdir? Bu militanlarla Türk rehineler arasında bir takas düşünülmekte midir? Türk vatandaşı rehinelerin kurtarılması yönünde ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

5.Musul’un işgali sırasında Irak ordusunun bölgeyi savunmadan çekilmesiyle ağır silahlarla buluşan IŞİD terör örgütü ülkemize yönelik bir tehdit oluşturmuyor mu?

6.IŞİD terör örgütüne yönelik Bağdat ile koordineli keşif uçuşlarının başlatıldığı doğru mudur?  IŞİD terör örgütüne yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde bir operasyon düşünülmekte midir?

7.Büyükelçilikler yâda konsolosluklar bağlı bulunduğu ülkenin toprağıdır. Elçilik yâda konsolosluklarımıza yapılan saldırılar ülkemizin egemenliğine yapılan saldırılar olarak değerlendirilmelidir. IŞİD militanlarının konsolosluğumuzdaki bayrağımızı indirdiği, konsolosluk kapılarını açtığı, Türk özel harekâtçıların binada bıraktıkları kıyafetleri giydiği ve içeriye yataklar serdiği iddiaları doğru mudur? Konsolosluğumuza gerçekleştirilen bu hain saldırı ve işgal eylemi karşısında tavrınız nedir?

8.IŞİD’ın terör örgütü listesinde yer almasına rağmen, yaptığınız açıklamalarda neden bu teröristleri ‘IŞİD mensubu’ olarak nitelendiriyorsunuz? Terör gruplarının Türkiye sınırlarımızdan giriş ve çıkışlarına engel olmayı düşünüyor musunuz? Bu konularda nasıl bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here