İsdemir’de Yetki Savaşı Kızışıyor!

0
83

türk metal-sen31Türk Metal-Sen Çukurova Bölge Temsilcisi Metin Önde, 30 Nisan itibariyle üye sayılarının 2193 olduğunu ancak bu sayının kendileri için yeterli olmadığını belirtti. Bu yolun sonunun İsdemir emekçisi için mutlu, haramiler için acıklı olacağını da sözlerine ekledi.

Türk Metal Sendikası (Türk Metal-Sen) Çukurova Bölge Temsilcisi Metin Önde, İsdemir işçisiyle bir araya gelerek, “yetki” konusunda onlara garanti verdi. 30 Nisan itibariyle üye sayılarının 2193 olduğunu kaydeden Metin Önde; “İsdemir’e hak ve adaletin hakim olmasına az kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

İsdemir’de “Yetki Kavgası” günden güne büyüyor. 1 Mayıs’ta üye sayılarını açıklayacaklarını kaydeden Türk Metal Sendikasının Çukurova temsilcisi Metin Önde geçtiğimiz hafta sonu İsdemir işçileriyle bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Türk Metal’in, İsdemir’deki teşkilatlanma sürecinin sonuna yaklaştığına değinen Önde; “Bu 1 Mayıs’ı ‘İsdemir emekçisinin haramilerden, haramzadelerden, zalimlerden kurtuluş günü’ olarak ilan eden Türk Metal, 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle İsdemir’deki üye sayısını 2193 olarak açıkladı.

Gönül kervanımız, yazın o sıcak günlerinde, mübarek Ramazan ayında yol çıktı. Alanda kazanan ama masada satılan İsdemir işçisi ‘Artık yeter, bıçak kemiğe dayandı’ dedi. Hak ve adalet bayrağı açtı. Hepimiz o bayrak etrafında birleştik, Türk Metal’e yürüdük. O gün bugündür, o gönül kervanı büyüyerek yoluna devam ediyor. Hedefe az kaldı. İsdemir’e hak ve adaletin hakim olmasına az kaldı. İsdemir’de mutlu ve umutlu günlere az kaldı.

Bu Sayıya Onay Bekleyenler Hariçtir!

Bugüne kadar ne dediysek yaptık, ne söz verdiysek tuttuk. Şimdi bir sözümüzü daha tutuyoruz. Hatırlayacağınız gibi, haftalar öncesinden 1 Mayıs’ta Türk Metal’e üye olan İsdemirli sayısını açıklayacağımızı ilan etmiştik. İşte günü geldi, açıklıyoruz. 30 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 18.00 itibariyle Türk Metal’e üye olan İsdemirli işçi sayısı 2193’tür. Bu sayıya, noter ve e-devlet aracılığı ile yapılan üyelikler dâhil, onay bekleyenler hariçtir” diye konuştu.

Sayının her geçen gün, hatta her geçen saat artmakta olduğuna da işaret eden Önde, bu açıklamayı yaptığı sırada bile e-devlet yoluyla sayının arttığı bilgisini aldığını kaydetti. Artık geri dönüşü olmayan bir yolda olduklarını yolun sonunun İsdemir emekçisi için mutlu, haramiler için acıklı olacağını da sözlerine ekledi.

türk metal-sen32

Sayı Düşükse Neden Yetkisizlikten Korkuyorsun?

Haftalar öncesinden üye sayısını 1 Mayıs’ta açıklayacaklarını söylediklerini de hatırlatan Önde; “Ama sahte sendikacılar, bizden önce davrandılar. Güya Türk Metal’e üye olan İsdemirli işçilerin sayısını açıkladılar. Bu sayılar size de bize de İsdemir emekçisini de geldi. Benim en yakınlarım, Türk Metal’in militanları, taşın altına değil elini kafasını koyanlar o listelerde yoklar. Herkesin cep telefonuna mesaj gönderdiler. Her seferinde değişen bazı rakamlar yolladılar. Bazısı 900, bazısı 1000 civarında ama hemen aynı mesajda, yetkisizlikten bahsediyorlar.

O zaman adama sormazlar mı? Madem Türk Metal’e geçenlerin sayısı bu kadar düşük, niye yetkisizlikten korkuyorsun? Madem sayı bu kadar niye telaş ediyorsun? Bırak ne halleri varsa görsünler! Ama yapamazlar, çükü gerçek sayıyı onlar bizden daha iyi biliyorlar. Çünkü bütün kayıtlar bunların ellerinin altında! Sayının 2193 olduğunu, hatta dün gece ve bu sabah katılanlarla birlikte sayının daha da arttığını bizden daha iyi biliyorlar. Ama nasıl itiraf etsin zavallılar…

Bunların Yetkisi Vardı, Etkisi Yoktu!

Kimsenin yetki konusunda bir endişesi olmasın. Zaten bunların yetkisi vardı ama hiçbir etkisi yoktu. Yani bunların varlığı ile yokluğu birdi. Hatta varlıkları daha da zararlıydı. Şimdi Türk Metal’in bayrağı, İsdemir işçisinin hak ve adalet bayrağı çekilecek İsdemir’e… O zaman İsdemir emekçisi hem yetkili hem de etkili olacak. İsdemir işçisi asla ve asla yetkisiz kalmayacak. Bu Türk Metal’in İsdemir emekçisine sözüdür. Biz sözümüzü tutarız!” dedi.

2193 sayısının kendileri için yeterli olmadığına da açıklık getiren Önde; “Biz, Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın söylediği gibi tek bir İsdemir işçisi Türk Metal’in dışında kalırsa kendimizi başarısız sayarız. Herkes, İsdemir’de evine helal lokma götüren bütün emekçiler, Türk Metal çatısı altında buluşacak. Bu bizim hedefimiz, bu bizim amacımız. Biz yetkiyi almayı, çoğunluğu elde etme mücadelesini geçtik. Bizim hedefimiz artık bütün İsdemir emekçileridir. Onların yıllar içinde birikmiş sorunlarına çözüm bulmaktır. Vicdanları kanatan yaraları sarmaktır.

Birikmiş Bütün Sorunları Çözeceğiz!

Mesela bunların taşerondan geçen emekçi kardeşlerimiz konusunda açtığı yarayı kapatacağız. Aynı tezgâhta aynı işi yapan kardeşlerimizin daha düşük ücret almasını kimse, hiçbir vicdanlı İsdemir yöneticisi kabul etmez. Genel Müdürümüz Recep Özhan da kabul etmez. Bunu hemen çözeceğiz. Sadece bu da değil. Atamadan kadroya geçişe, sosyal haklardan tesislere kadar birikmiş bütün sorunların acilen çözeceğiz. Biz artık bugüne değil, geleceğe bakıyoruz. Biz artık sorunları değil çözümü konuşuyoruz. Biz artık geçmişin acılı günlerine değil, geleceğin güzel günlerine bakıyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here