“İşçi Hareketi Burada Kaybederse, Türkiye’deki İşçi Hareketi Kaybetmiş Olacak…”

1
131

akkaya grev1CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, Grevdeki İsdemir İşçilerine Destek Ziyaretinde Bulundu…

İsdemir çalışanlarının, işyerinde başlatmış olduğu greve destek vermek adına dün İskenderun’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi İşçi ve Memur Sendikaları, Emekliler ve Emek Büroları Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, İsdemir Fabrikası önündeki grev çadırına giderek, sendika yöneticileri ve işçilerle bir araya geldi. Sendikanın taleplerinin normal olduğunu söyleyen Akaya; “İşçi hareketi burada kaybederse, Türkiye’deki diğer işçi hareketleri de kaybetmiş olacak” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu, İl Başkanı Servet Mullaoğlu, İlçe Başkanı Süleyman Uyar ve ilçe yönetimi ile birlikte İsdemir fabrikalarında grevin dördüncü gününde bulunan çalışanların yanına desteğe giden Akkaya, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Genel Mali Sekreter Bayram Altun, İskenderun Şube Başkanı Metin Önde, Şube yönetimi ve İsdemir çalışanları ile bir araya geldi.

akkaya grev2

Hak, emek ve onurlu mücadelelerinde, kendilerine destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya’ya, sakallı eylemlerine destek veren Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu ve CHP yönetimine teşekkür eden Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, İsdemir yönetiminin grev kırıcılığı yaptığını söyledi. Yönetimin, çalışanları baskı altında tutuğunu söyleyen Cengiz Gül; “Sizlere yüzde 30 zam vereceğiz, sendikaya da yüzde 6 zam yapacağız diyerek, greve katılmamalarını istemektedir. Çelik işçisi ile zorla toplantı yapmak için baskı uyguluyorlar. İsdemir yöneticileri şunu unutmasınlar ki, çelik işçisi vazgeçmeden ve yılmadan grevi sonuna kadar sürdürecektir. Asla kaybetmeyecektir de! Bizim şanlı bir geçmişimiz var. Alenen grevi kırmaya çalışmalarına rağmen bir işçi dahi bunlara uymamıştır. Yönetimin izledikleri yol, yol değildir. İşçi sonuna kadar kararlıdır. Çelik işçisi haklı davasının sonuna kadar arkasındadır” diye konuştu.

Türkiye’nin Gözü Kulağı Burada!

“İş ve ekmek davası için vermiş oldukları haklı mücadelelerinden dolayı sizleri selamlıyorum” diyerek sözlerine başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, Türkiye’nin dört bir yanında bu tür şeylerin yaşatılmaya devam ettiğini vurguladı. Bunun sendikasızlaştırma operasyonu olduğunu da öne süren Akkaya; “89’da çelik işçisi burada tarih yazdı. Bugünkü bu mücadelelerinde de büyüklerinin yazdığı tarihi bir kez daha yazacaklardır. Buna inanıyorum. Fakat bunu başarabilmek için grevin birinci gününde olduğu gibi grev bitine kadar aynı şekilde birlik içerisinde hareket edilmeli. Sakın, aranıza nifak sokmak isteyenlere inanmayın! Genel başkanınızın ve şube başkanınızın ağzından duymadıkça hiçbir şeye de itibar etmeyin. Yoksa kaybedersiniz. İşçi hareketi burada kaybederse, Türkiye’deki diğer işçi hareketleri de kaybedecektir. Türkiye’nin gözü kulağı burada! Elbette bedel ödeyeceksiniz, sıkıntı yaşayacaksınız ama yılmayacaksınız. Birilik ve beraberlik içerisinde olacaksınız. Tarih yazılacak süreç dayanışma ile olur” dedi.

Akkaya, Türkiye’de işçileri işsizlikle terbiye etmeye çalıştıklarını da söyledi. Sendikanın taleplerinin normal olduğuna da vurgu yapan Akkaya, sendikanın işçisine sahip çıkığına değinerek; “Bizler emekten yana bir partiyiz. O nedenle şuan buradayız ve sizlerin yanınızdayız ve emrinizdeyiz” şeklinde konuştu.

akkaya grev3

Geçmişte daha kötü koşullarda olmalarına karşın, istediklerini aldıklarını hatırlatan Sendika Genel Başkanı Gül; “İşyerinde grev kırıcı genel müdür ve genel müdür yardımcıları olmasına karşın, Biz istediğimizi alacağız!” dedi ve şuanda 1500 işçinin üretim durmaması için fabrikada çalıştığını, Pazartesi gününden itibaren de çalışan işçi sayısının 1000’e düşeceğini söyledi.

Ziyaret sırasında bir İsdemir işçisi de söz alarak; “İnsanca yaşamak istiyoruz! Bizler hakkımızı koruyan sendikamızın sonuna kadar yanındayız. Sendikamızı asla satmayacağız” diyerek, tüm işçilerin düşüncelerine tercüman oldu.

Gerçekleştirilen destek ziyaretinde CHP Dörtyol Genlik Kolları afiş asarak, İsdemir işçilerinin yanında olduklarını belirttiler.

1 YORUM

  1. Biraz vijdanı olan insanlara burdan seslenmek istiyorum. TÜRKİYE ŞARTLARINDA BİR AĞAÇ KESİLSE TÜRKİYE AYAKLANIYOR, İNSANLARIN EKMEGİNE MÜCADELESİNDE BİR ALLAH’IN KULU YERİNDEN KIPIRDAMIYOR.BU MU BİRLİK BERABERLİK? İSDEMİR VE MMK GREVİNDE HANİ NERDE O AYAKLANAN VATANDAŞLAR, BURDA BİR EKMEK MÜCADELESİ VAR, EMEK MÜCADELESİ VAR!

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here