İLKSAN Temsilcilik Seçimleri Cumartesi Günü Yapılacak!

0
24

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal; “Daha Demokratik Bir İLKSAN İçin, İlçe Temsilciliği Seçimlerine Katılalım”

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) temsilcilik seçimlerinin yaklaştığını kaydeden Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, tüm üyeleri seçimlere katılarak oy kullanmaya davet etti ve “Daha demokratik bir İLKSAN için, ilçe temsilciliği seçimlerine; katılalım değiştirelim” dedi.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’nın Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanı, İsmail Hakkı Tonguç’un İlköğretim Genel Müdürü olduğu 1943 yılında kurulduğunu hatırlatan Ünsal; “Sandık; konut, sağlık, doğum, ölüm, ilköğrenim gibi en çok sıkıntı çekilen konularda üyelerine hizmet verdi. 4357 sayılı Kanun ile kurulan İLKSAN ana statüsü bugünkünden çok daha ileri bir demokrasi anlayışının ürünüydü. Ancak 12 Eylül darbesi ile kazanımlar büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. 1985 yılında kuruluş kanunu değiştirildi. Ana statü hazırlama yetkisi MEB’e devredildi. Öğretmenler sandığın işleyişini belirleme ve yönlendirme konusunda yetkisiz ve etkisiz bir konuma getirildi. 7 kişilik yönetim kurulunun 4 üyesi; 3 kişilik denetim kurulunun 2 üyesi Bakan tarafından belirlenir oldu. Sandığın gerçek sahipleri olan bizlerin katılımcılığı en aza indirildi. Saydamlığı reddeden bir yönetim anlayışı doğdu.

İLKSAN toplam üye sayısı 285.830 dur. Üyelerinin yüzde 54’ü kadın olmasına rağmen yönetim kurulunda bir tane kadın üye yoktur. İLKSAN’ın en büyük geliri üyelerinden aldığı aidatları tekrar üyelerine ikraz yoluyla vererek elde ettiği faiz geliridir. Öyle ki ikraz geliri üyelerden zorunlu olarak aldığı aidat gelirlerinin üzerine çıkmıştır. Bu durum İLKSAN’ın kuruluş felsefesine aykırıdır.

Temsilciler Kurulu kararları ancak Bakan uygun bulursa uygulanabilmektedir. Temsilde adalet yoktur. Şöyle ki İstanbul’daki 35.000 üye 4 temsilci seçerken, Bartın’daki 240 üye 2 temsilci seçmektedir. Zorunlu üyeliğin kaldırılması / 3600 ek göstergenin çıkması halinde emekli sayısı artacağından İLKSAN nakdinin emekli ikramiyelerini ödemede zorlanacağı açıktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İLKSAN’a yönelik taleplerini de sıralayan Ünsal, üyelere, temsilcilik seçimlerine katılmaları yönünde çağrıda bulunarak; “-İLKSAN ana statüsü demokratikleştirilmeli İLKSAN’ın geleceğine üyeler karar vermelidir. -İLKSAN kaynakları etkili, ekonomik ve verimli kullanılmalıdır. -İLKSAN yönetim kurulu başkanının ve üyelerinin maaşları öğretmenken aldıkları maaşın üzerinde olmamalıdır. -Başta üyeleri olmak üzere her türlü denetime açık olmalı şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde yönetilmelidir. -Zorunlu üyelik kaldırılmalı gönüllülük esas alınmalıdır.

Eğitim Sen İskenderun Şubesi olarak İskenderun ve Arsuz’da bu sürece dur demek için adaylarımızla 19 Haziran’da yapılacak seçimlere katılıyoruz. İskenderun Adaylarımız Mevlana İlkokulu Sınıf Öğretmeni Didem Akyüz ve Dr. Gani Bahadırlı İlkokulu Sınıf Öğretmeni Uğur Doğa’dır. İskenderun İLKSAN Temsilcilik Seçimleri 19 Haziran 2021 Cumartesi günü 09-17.00 saatleri arasında İskenderun Sahil Kız Meslek Lisesinde yapılacaktır. Arsuz Adayımız Çetillik İlkokulu Müdürü Mustafa Pehlivan’dır. Arsuz İLKSAN Temsilcilik Seçimleri 19 Haziran 2021 Cumartesi günü 09-17.00 saatleri arasında Karaağaç Akdeniz Ortaokulunda yapılacaktır.

Daha demokratik bir İLKSAN için 19 Haziran 2021 cumartesi günü yapılacak ilçe temsilciliği seçimlerine; katılalım değiştirelim” şeklinde sözlerini tamamladı. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here