HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Moloz Denetimlerine Devam Ediyor

0
290

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı kent genelinde hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı ve atıklarını kontrol edebilmek amacıyla önlem almaya ve denetim gerçekleştirmeye devam ediyor.

Hatay’ın ciddi çevre sorunları arasında bulunan kaçak moloz dökümüne engel olmak amacıyla Büyükşehir Belediyesinin kurulumundan sonra mücadele başlatan HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı soruna kalıcı çözüm için denetim ile birlikte döküm sahalarının da sayısını arttırarak moloz sorunu tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Şehrin muhtelif noktalarına, yol kenarlarına ve dere yataklarına dökülen hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı ve atıklarının gelişigüzel bir şekilde atılmasıyla harekete geçen HBB ekipleri,  yeni oluşturulan depolama sahalarında çevre yönetmeliğine uygun bir şekilde depolayarak çevre kirliliğinin önüne geçiyor. Ayrıca dere yataklarına dökülen hafriyat atıklarının su yatağını daraltmasıyla kış aylarında oluşan sel, su baskını gibi doğal afetlere neden olması engellenirken yeryüzü şekilleri dikkate alınarak seçilen depolama sahaları ömrünü doldurduktan sonra çevreye zarar vermeyecek şekilde kapatılarak tekrar doğaya kazandırılıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının kaçak moloz dökümü ile ilgili yaptığı açıklamada hafriyat işi yapan inşaat firmaları ve vatandaşların duyarlı davranmaları, hafriyat toprağı, inşaat yıkıntı ve atıkları depolama ve bertaraf sahalarını kullanmaları gerektiği ifade edildi. Rutin denetimler gerçekleştirilmesine rağmen hala bazı noktalarda kaçak dökümler yapıldığını belirten ekipler, inşaat firmaları ile vatandaşların mağduriyet yaşanmaması ve kaçak hafriyat sorununu Hatay’ın gündeminden kalıcı olarak çıkarmak için Hafriyat depolama sahalarının kullanılması gerektiği belirtildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here