HBB Başkanı Savaş, EXPO Defne Alanını Tanıttı

0
21

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş beraberindeki konuklarla birlikte, 10 Aralık 2021 tarihinde kapılarını dünyaya açacak olan Expo’nun Antakya-Defne bölgesindeki alanını ziyaret etti. Yoğun katılımlı tanıtım gezisine, Başkan Savaş ile birlikte Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, CHP Hatay milletvekilleri Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, bazı ilçe belediye başkanları, HBB bürokratları, meclis üyeleri, STK temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve çok sayıda medya mensubu katıldı.

Fuar Merkezi Ve Beş Bin Kişilik Amfitiyatro

Expo 2021 projesinin Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Lütfü Savaş; “Alandaki inşaat çalışmaları mart ayının sonunda bitmiş olacak. Organizasyonda yer alacak şehirler, mayıs ayından itibaren kendi bahçelerini burada sergileyebilecekler. Alanımızda 13 medeniyeti temsil eden mozaik, fuar merkezi ve 5 bin kişilik amfitiyatro olacak. Bununla birlikte dikey ve organik tarımın yapılacağı alanlarımız bulunacak. Diğer şehirlerden gelen belediyelerin, misafirlerimizin satış reyonları olacak. Burada mutfağımıza ait yemeklerimiz yer alırken İskenderun-Arsuz bölgesindeki alanımızda UNESCO onaylı Gastronomi Kentlerinin yemekleri olacak” dedi.

Hatay, Turizm Ve Ticarette Önemli Seviyelere Gelecek

Expo alanlarının kalıcı bir hizmet bölgesi olacağının altını çizen Lütfü Savaş; “Bundan sonra Hatay ticaret ve turizmde önemli seviyelere gelecek. Bu projeye inanarak destek veren devletimizin farklı kadrolarında görev yapan idarecilere, STK temsilcilerine, siyasi parti yöneticilerine, belediye başkanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bu proje Hatay’ımızın ve Türkiye’mizin projesidir. Şehrimiz 9 yıldır ekonomik, sosyolojik ve psikolojik anlamda çok yoruldu. Ama dimdik ayakta durmayı bildi. Ve bundan sonraki süreçte de ayakta durmaya devam edecektir” şeklinde konuştu. Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve EXPO 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar’da, Expo 2021 organizasyonu hakkında özet sunum gerçekleştirerek katılımcılara bazı konu başlıklarını aktardı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları da tanıtım etkinliğinde, konuklara Expo alanı ile ilgili teknik bilgileri aktardı.

İnşaat Alanında, Çalışmaların Yüzde 80’i Tamamlandı…

Antakya-Defne bölgesindeki alanın yaklaşık 200 bin metrekarelik olduğunu belirten Hamidioğulları, bu alan içerisinde 105 bin metrekarelik yeşil alan olduğunu belirtti. Alana giden yolda kavşak çalışması gerçekleştirdiklerini de belirten Hamidioğulları, inşaat alanında çalışmaların yüzde 80’inin tamamlandığını ifade etti. HBB Başkanı Savaş, keyifli bir havada gerçekleştirilen gezinin ardından katılımcılara ikili kahve fincanı, küçük el kolonyası ve Defne Sabunu hediye etti. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here