Hatay Valisi Erdal Ata Arsuzlularla Buluştu

0
110

Hatay Valisi Erdal Ata’nın ilçelerde düzenlediği  “Muhtarlar ve Halkla Buluşma” toplantılarının bu seferki durağı Arsuz oldu.  Uluçınar Gençlik Kampı’nda düzenlenen toplantıya Vali Ata’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı, J.  Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, ilgili il ve ilçe kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Arsuz Kaymakamı Musa Sarı’dan brifing alan Vali Erdal Ata, daha sonra Kaymakam Musa Sarı ve Belediye Başkanı Nazım Culha ile birlikte, muhtarlar ve STK temsilcilerinden ilçenin sıkıntılarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini dinledi, sorunların çözümüne ilişkin ilgili kurum müdürlerinden bilgiler almanın yansıra, sıkıntıların giderilmesi için de talimat verdi.

“Sorunların Yakın Takipçileriyiz”

İlçenin coğrafik yapısı, eğitim ve ekonomik durumu, turizm zenginlikleri, sahip olduğu potansiyelin yanı sıra eksiklikleri gibi pek konuyu en ince ayrıntısına kadar bilgiler aktaran Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçenin maydanoz üretimi ve filtre sektöründeki potansiyeliyle de öncü ilçelerden biri olduğunu ifade etti.

İlçedeki kapalı spor salonu ihtiyacını gidermek için yer arayışı içerisinde olduklarına da değinen Kaymakam Sarı, ilçeye ayrıca bir Ziraat Odası açılması için gerekli girişimleri yaptıklarını anlattı. Arsuz’daki eğitim seviyesinin yüksek olduğuna da vurgu yapan Kaymakam Musa Sarı, ilçede okuma yazma oranının yüzde 98 olduğunu belirtirken, ilçenin sorunlarını çözüme kavuşturmak için tüm sorunların yakın takipçisi olduğunu belirtti.

Arsuz’un kent olma yolunda ciddi bir mesafe aldığını belirterek, sorunların giderilmesinde Hatay Valiliği başta olmak üzere, Arsuz Kaymakamlığı ve büyükşehir belediyesi ile sürekli koordinasyon halinde olduklarını söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ise, yapılan ve yapılması planlanan projeler ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

“Kıyıların Yağmalanmasına İzin Vermeyin”

Arsuz’un sorunlarını çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Hatay Valisi Erdal Ata da; “Taleplere genel olarak baktığımızda elektrik, hazine arazileri ile ilgili sorunların yanısıra buraya bir sağlık tesisinin yapılmasının elzem olduğunu görüyoruz. Samandağ’dan buraya bağlantı yolunun yapılmasının hem bu bölge hem de ilimiz için faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu yol bağlantısının Karayolları yatırım programına alınması için çalışıyoruz. Samandağ-Arsuz yolu, Hataylıların ve yerli – yabancı turistlerin buraya kısa sürede ulaşması ve turizme katkı sunması demektir.

İlçemizde ayrıca, özellikle orta dereceli okullarda ve Anadolu lisesinde derslik başına düşen öğrenci sayısının fazla olduğunu görüyorum. Bunun, ilimiz ortalamasına çekilmesi için ilave yatırım yapılması gerekiyor. Diğer taraftan kamu binalarındaki yetersizlikleri biliyoruz. Spor tesisleri ile ilgili talepler var. Onları da mutlaka değerlendireceğiz.. İmkânlar ölçüsünde Arsuz’un sorunlarını çözmek için elimizden geleni yapacağız. Yalnız burada değil Hatay’da genel olarak imar konusunda çok ciddi sıkıntılarımız var.

Uydu görüntülerinden baktığımız zaman maalesef il genelinde çok çirkin ve çarpık bir yapılaşma olduğunu görüyoruz. Biz kendi ellerimizle burayı katletmişiz. Dolayısıyla belediyelerimizin bu konuda çok duyarlı davranması gerekiyor. Nasıl ki içme suları etkilenecek diye bir maden ocağının açılmasına itiraz ediyorsanız buradaki çarpık yapılaşmaya, kıyıların yağmalanmasına da itiraz etmelisiniz” şeklinde konuştu.

Yapılan toplantının ardından Vali Erdal Ata, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ve kurum müdürleriyle birlikte Gençlik Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here