Hatay Dağ Ceylanı Sayısında Yüzde 17’lik Artış…

0
329

hatay dağ ceylanı1Hatay Dağ Ceylanı Orman Ve Su İşleri Bakanlığı’nın Koruması Altında…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü nesli tehlike altında olan hayvanları korumaya devam ediyor. Bu kapsamda ülkemizde tek ve küçük bir popülasyonu bulunan dağ ceylanının yaşadığı hassas tabiatın korunması için de çalışmalara başlandı.

Yürütülen ortak bilinçlendirme çalışmaları ile 2014 yılı sayım sonucuna göre Hatay’da bulunan ceylan sayısında yüzde 17’lik artış tespit edildi.

Dağ Ceylanlarının Sayısı 345’e Ulaştı

Hatay-Kırıkhan, dağ ceylanının ülkemizde yaşadığı tek yer olarak biliniyor. Bu sebeple bu tür Türkiye’nin korumadaki odak noktalarından birini oluşturuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği titiz çalışmalar neticesinde Hatay’ın İncirli Köyü ile Sucu Köyleri arasındaki alanda yaşayan dağ ceylanlarının sayısı, 17’lik artış göstererek 345’e ulaştı.

Hatay Dağ Ceylanı Sınırlı Bir Alanda Yayılış Gösteriyor

Dağ ceylanının ülkemizdeki varlığının yeni ortaya çıkartılması, sınırlı bir alanda yayılış göstermesi ve küçük bir popülasyona sahip olmasından dolayı hakkında çok sınırlı bir bilgi bulunuyor.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin doğusunda kalan dağlık bölgede yayılış gösteren bu tür uluslararası tehdit kategorisinde bulunuyor. İzole ve oldukça küçük olduğu tahmin edilen dağ ceylanı popülasyonu üzerinde kaçak avcılık, yavru toplanması, tarımsal ilaçlar ve yapılaşma gibi kısmen bilinen tehditler mevcut.

Hatay Dağ Ceylanı Üretme İstasyonu Faaliyete Geçti

Yaban hayvanlarının tek bir popülasyon olarak sadece bir alanda bulunması, o türün neslini devam ettirebilmesi için büyük riskler taşıyor ve herhangi bir hastalık yada doğal afet sonucu da tür yok olabiliyor. Üretim istasyonları ise bu yok olma sürecinin önüne geçiyor.

Daha önce alageyik, yaban koyunu, ceylan ve kelaynak için kurulan yaban hayvanları üretme istasyonlarına bir yenisini daha ekleyen Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu sefer de Hatay Dağ Ceylanı üretme istasyonunu kurdu.

Hatay’da bulunan dağ ceylanlarının doğadaki sayımından sonra yapılan envanter çalışmalarında 2 adet dağ ceylanının istasyona alınmasıyla, üretme istasyonu faaliyetlerine başladı. Üretilen dağ ceylanlarının eski yaşam alanlarında doğaya bırakılması ile türün yayılışının arttırılması hedefleniyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here