Hassa’nın Kurtuluş Günü Coşkuyla Kutlandı

0
222

hassa kurtuluş1Hassa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ve belediye meclis üyelerinin Hassa Garnizon Komutanlığını ziyareti ile başladı. Ziyaretin ardından Kurtuluş Günü kutlamaları Hassa Şehir Merkezi Dervişpaşa Bulvarında sürdü.

Hassa’nın kurtuluş törenine, Hassa Kaymakamı Mustafa Pala, Garnizon ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Nuri Dilek, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Sınır Bölük Komutanı Üsteğmen Yasin Gönültaş, Antakya Hassalılar Dernek Başkanı Yusuf Perişan, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, mahalle muhtarları ve gazilerin yanı sıra geniş halk topluluğu ve öğrenciler katıldı.

hassa kurtuluş2

Açılış konuşmasını yapan Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi hürmetle anarak konuşmasına başladı. Demirel; “93 yıldan beri 15 Kasım günü, Hassa’mızın Kurtuluş Günü olarak kutlanmaktadır. Ecdadımız, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, namusunu toprağını ve bayrağını savunmak için elinden gelen her şeyi yapan ve başaran kahramanlardır. Hassa’nın kurtuluş mücadelesinde, Ömer Dede, Dana Boruk, Kara Hasan Paşa, Mehmet Çavuş ve nice adsız kahramanlarımız bu günleri bize miras bıraktı ve bizlere emanet etti. Bu mirasın adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu miras büyük hayalleri olan insanların mirasıdır. Bu miras toprağa düşmüş şehitlerin, kahraman gazilerin mirasıdır. Bu miras bu ülkede yaşayan ve bu ülkeye ait hissedenlerin mirasıdır. Bu miras, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasıdır” dedi.

hassa kurtuluş3

Konuşmaların ardından kurtuluş bayramı etkinliklerine geçildi. Öğretmenlerden oluşan koronun müzik dinletisi ve öğrencilerin oynadıkları halk oyunları, halkın beğenisini kazandı. Hassa Belediyesi karate okulunun gösterileri de kurtuluş gününe renk kattı. Hatay BŞB Mehteran Bölüğünün gösterileri, Hassa halkını coşturdu. Hassa Mahalle muhtarlarından oluşan halk oyunları ekibinin oynadığı halk oyunları ve protokol üyelerinin halaya katılması da kurtuluş gününü, şenlik havasına dönüştürdü. Kurtuluş Günü ile ilgili şiir, resim ve kompozisyon dalında başarı gösteren öğrencilere çeşitli hediyelerin dağıtımının ardından tören sona erdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here