“Görev Verilmemesi Milli İradenin Gaspıdır”

0
34

chp açıklama3CHP Parti Meclisi, Cumhurbaşkanı Tarafından Kılıçdaroğlu’na Hükümet Kurma Görevi Verilmemesini Eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’’nin, önceki gün toplanan Parti Meclisi’nin ardından hazırlanan 8 maddelik bildiri açıklandı. Bildiride, CHP’nin, 8 Haziran’dan itibaren Türkiye’nin güçlü bir koalisyon ile ülkenin bütün sorunlarını çözmesi noktasında her türlü fedakârlığa hazır olunduğunun ilan edildiği ve ‘Önce Türkiye’ denilerek son derece yapıcı bir siyaset izlendiği belirtildi.

İlk günden itibaren halkın verdiği mesajı CHP’nin çok iyi anladığı ve bunun gereğini yapan tek parti olarak son derece kararlı davranıldığı ifade edilen bildiride, ülkenin bu kadar ağır sorunu varken yeniden seçime gitmenin doğru bulunmadığı anlatıldı.

Hiçbir ön şart, koşul ve kırmızıçizgi öne sürmeden masaya oturulduğu aktarılan bildiride, Cumhurbaşkanı tarafından CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na hükümet kurma görevi verilmemesi de eleştirildi.

Bildiride; “Ülkemizin sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini tek tek AKP ile paylaştık. Ancak Cumhurbaşkanı milletin iradesini tanımadığını her fırsatta açıklamış ve bir koalisyon kurulmasını engellemiştir. Kaçak sarayın vesayeti altında olduğu anlaşılan AKP, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmak, içinde bulunduğu ateş çemberinde ülkemize bir yıl daha kaybettirmek pahasına bir inat seçimine gitme kararı almıştır. Yaşadığımız kaosun, şiddetin ve terörün arkasında bu inat bulunmaktadır. Cumhurbaşkanının, Genel Başkanımıza hükümet kurma görevi vermemesi milli iradenin gasbıdır, Cumhuriyetimizin oluşturduğu demokrasi geleneğine çok ciddi bir darbedir. Siyasi tarihimiz, anayasayı, demokratik geleneği, teamülleri hiçe sayan bu davranışı not etmiştir. CHP Parti Meclisi olarak bu tavrı kınıyoruz” denildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here