Geleceğin Mimarları MKÜ’de Buluştu

0
385

mkü-genç mimarlar1Mustafa Kemal Üniversitesi, 29’uncu Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması’na ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden mimarlık bölümü akademisyenlerini ve öğrencilerini buluşturan ve teması “İzdönüşüm” olan Mimarlık Konferansı, 13 Ocak’ta başlayan çeşitli etkinliklerden sonra Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansa katılan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, “Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması 13.5” adı altında gerçekleşen ve teması “İzdönüşüm” olan konferansın üniversite için taşıdığı öneme dikkat çekerek konuşmasında; “Yaşam alanlarımızı sanat, estetik, ihtiyaç, kalite ve teknolojiyle harmanlayarak bizlere sunan mimarlık biriminin değerli temsilcilerini üniversitemizin çatısı altında akademik standartları yükseltilmiş bir faaliyetin izdönüşümü olarak konuk etmek üniversite rektörü olarak benim için son derece gurur verici ve keyif verici durumdur” ifadelerine yer verdi.

Rektör Güder, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde son üç yıl içerisinde geliştirmeye çalıştırdıkları insan odaklı, ana ekseni bilim, düşünce ekseni hoşgörü olan çalışmaların bu etkinlikle birlikte artarak gerek paydaş öğrencilerle gerekse diğer akademisyenlerle paylaşılıyor olmasının kendileri için ayrı bir onur, ayrı bir katkı olduğunu söyledi.

mkü-genç mimarlar2

Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin geleceği kurgulama konusunda, Türkiye’nin değişik coğrafyalarındaki mimarlık fakültesi öğrencileri ile amaç birliği yaptığını savunan Rektör Güder, konferansın öğrencilerin bu doğrultuda ülkenin yarınlarını kuşatabilecek bir vizyonunu gösterme bakımından da çok önemli misyona sahip olduğunu kaydetti.

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Erdoğan da, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden mimarlık bölümü öğrencilerinin katılımıyla yılda iki kez düzenlenen Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması’nın (UMÖB) kendi öğrencileri tarafından da düzenleniyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Mimarlığın yapılı çevreyi ve onunla ilişkili parametreleri tasarlayan, inşa eden bir disiplin olarak hayatın içinde yer aldığını belirten Erdoğan, barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kendini var eden mimarlığın, özellikle içinde bulunduğumuz yüzyılda daha iyi tanımlandığını ve yükseköğretimde en çok tercih edilen mesleklerden biri haline geldiğini aktardı. Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin elde ettiği başarılara da değinen Erdoğan, üniversitenin genç fakültelerinden biri olmalarına rağmen, istek ve gayretleri ile böylesi önemli organizasyonlara imza atan ve proje yarışmalarında gösterdikleri başarılarla kendilerini mutlu eden öğrencilerle gurur duyduklarını ifade etti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ve Yrd. Doç. Dr. A. Güliz Bilgin Altınöz, Mersin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cana Bilsel ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Uçar ve TED Üniversitesi’nden Doç. Dr. Berin Gür’ün konuk konuşmacı olarak katıldıkları konferansta, konuşmacılar farklı konuları kapsayan sunumlarla bilgilerini paylaştılar.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here