“Gaziler Günü” Pazar Günü Kutlanacak

0
3

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazilik Unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü tüm yurt genelinde olduğu gibi kentimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler, Pazar günü sabah 10.00’da Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayacak. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliği ile Şehit ve Gaziler Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Ata’nın manevi huzuruna çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulacak ve akabinde İstiklal Marşımız okunacak. Buradaki tören, Gazi Neşet Turhan’ın günün anlam ve önemi ile ilgili konuşması ve şiirlerin okunmasıyla sona erecek. Anıt alanındaki törenin ardından protokol üyeleri İskenderun Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliğine ve İskenderun Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneğine birer ziyarette bulunacak.

“Şehitlik ve Gazilik, Milletimizin Gönlündeki En Yüce ve En Ulvi Makamlardır”

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, özel bir mesaj kaleme aldı.

Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihinin, bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle dolu olduğunu vurgulayan Kaymakamı İskender Yönden; “Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı yediden yetmişe canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onların paha biçilmez fedakârlıkları sayesinde daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir. Aziz milletimiz, kutsal değerlerini, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, bu uğurda hayatlarını feda etmekten çekinmeyen kahramanlarımız sayesinde karşısına çıkan tüm badireleri atlatacak güce, dirayete ve kararlılığa sahiptir.

Hiç şüphesiz,  Şehitlik ve gazilik, milletimizin gönlündeki en yüce ve en ulvi makamlardır. Devletini ve milletini canından aziz bilerek bu ulvi makamlara yükselmiş olan şehit ve gazilerimiz, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Ülkemizin bağımsızlığı ile huzur ve güvenliğini muhafaza etmek için her türlü fedakârlığı ortaya koyan ve bu uğurda tereddüt etmeden canlarını feda etmeyi göze alan gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleri ve Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleridir.

Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınları milletimize tevdi edilmiş en kıymetli emanetlerdir. Vatanseverlikleri, cesaretleri ve unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, hak ettikleri saygı ve hürmeti göstermek hayatta kalanları hatırlamak ve sorunları ile yakından ilgilenmek toplum olarak en büyük sorumluluğumuzdur. Devletimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün imkânlarıyla onların yanlarında olmaya devam edecektir. Bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilinciyle,  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de minnet, sevgi ve saygıyla selamlıyor, aileleri ile birlikte sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyorum” şeklinde ifadeler kullandı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here