“Emeklilere Müjde Niteliğinde Düzenlemeler Geliyor”

0
61

tüed açıklama1TÜED İskenderun Şubesi Mali Sekreteri Hüseyin Göde’den Bilgilendirme

Türkiye Emekliler Derneği İskenderun Şubesi Mali Sekreteri Hüseyin Göde; “Emeklilere ve emekli adaylarına 4 müjde geliyor. İntibak ve promosyonu gündemine alan Çalışma Bakanlığı, yaşa takılanlara formül arıyor. Kayıtlı çalışan emekliye de ekstra zam planlanıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın masasında, emekliler ve emekli adayları için, 4 önemli düzenleme bulunduğunu müjdeleyen Göde, Bakanlık bürokratlarının üzerinde çalıştığı düzenlemelerin, birçok avantaj sunduğunu kaydetti.

Çalışmalar tamamlandığında, emeklilerin gelirinin artacağını, yaşı bekleyenlere de emeklilik kapısı açılacağını belirten Mali Sekreter Göde, promosyondan intibak ödenmesine, yeni emeklilik formüllerinden ekstra zamma kadar üzerinde çalışılan düzenlemeleri şöyle açıkladı;

“Emekli olduktan sonra tekrar bir işte çalışmaya başlayan yaklaşık 1,5 milyon kişiye ekstra zam geliyor. Şu an emekli çalışanlardan yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi (SGDP) tahsil ediliyor. Bu kişilere yapılan kesinti karşılığında yüzde 2’lik bir zam yapılması planlanıyor. Kayıt altında çalışmayı teşvik edecek uygulama ile emeklinin maaşına normal zammın yanı sıra, yüzde 2’lik ekstra artış yapılacak.

Hükümet, 2000 yılından önce emekli olanların maaşını intibak yasasıyla düzeltti. Bu emekliler 350 lirayı bulan maaş zammı aldı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) 2000-2005 yılları arasında emekli olanların da mağdur olduğunu belirterek, bu kişilere de intibak verilmesi için çalışma başlattı. Konu, Çalışma Bakanlığı’nın gündemine taşındı.

Memurlar gibi emeklilerin de bankalardan maaş promosyonu alması için çalışma başlatıldı. Memur-Sen’in toplu sözleşme masasında gündeme taşıdığı promosyon talebi, Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından olumlu karşılandı. Bakanlık yetkilileri, bankaların üst düzey yöneticilerinden randevu alıp, promosyon ödemeleri için pazarlık yapacak.

Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı’nın da görüşleri alınacak” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here