“Emekçiler Tarihin En Karanlık Günlerini Yaşıyor”

0
59

eğitim-iş açıklama12Eğitim-İş İskenderun Şube Başkanı Hasan Kuş, Açılım Sürecini Değerlendirdi

Eğitim-İş İskenderun Şube Başkanı Hasan Kuş, açılım sürecini ve akil insanlar toplantısını değerlendirirken, emekçilerin tarihin en karanlık günlerini yaşandığına dikkat çekti.

Devlet eliyle teröre siyasal meşruiyet sağlandığını öne süren Kuş; “Anadolu topraklarında tarihin hiçbir döneminde görülmemiş büyüklükte bir ihanet yaşama geçirilirken, sözde çözüm sürecine katkı verecek akil insanlar listesinde Hak-İş, Türk-İş, DİSK, KESK, Memur-Sen başkanlarının bulunması emek mücadelesi tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Toplumsal yıkım projesini, toplumsal barış ve huzur projesi olarak halka pazarlama görevi verilen, mazlum halkımızın ekmeğini yiyerek “adam siluetine” bürünen sözde akil adamlar hakkında söyleyecek söz bulamıyoruz. İçlerinde yer alan sözde emek örgütü liderlerinin, emekçiler adına söz söylemek haklarının olmadığını da ifade etmek zorunludur” dedi.

Taşeron İşçi Ortaçağ Koşullarında Çalışıyor…

Tarihi bir dönemin yaşandığını ifade eden Kuş, bundan sorma her şeyin daha zor olacağına inandığını kaydederek; “Bugün ülkemizde emekçiler tarihin en karanlık günlerini yaşıyor. İş kazaları adı altında her gün cinayet işleniyor. Toplu sözleşme yapma hakkı olan sendikalı işçi sayısı 75 milyonluk nüfusa rağmen 500 bine düşerken 1 milyonun üzerinde taşeron işçi ortaçağ koşullarında çalışıyor. Kamu çalışanları yoksulluk sınırının çok altında ücret alıyor. Bütün bu gelişmelerin her biri ortak bir mücadele alanı yaratması gerekirken sözde bu emek örgütleri, Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiliz parasıyla grev yaparak Atatürk’e karşı emperyalist işgalcilerin yanında yer alan dönemin işbirlikçi sendikaları gibi davranmaktadırlar. 

Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Bundan sonra her şey çok daha zor, çok daha acı verici olacak. Ancak her şeye rağmen laik, demokratik, üniter, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti hayalimizi rafa kaldırmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Sendikamız, bu zor mücadelede üzerine düşen görevi gözünü kırpmadan yerine getirecektir” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here