Eli Öpülesi Öğretmenlerimiz

0
93

Değerli Okurlarım, birkaç gün rotarlı da olsa, saygı değer Öğretmenlerimiz hakkında duygularımız aynıdır. Bu vesile ile değerli Öğretmenlerimizin bu güzel günlerini en iyi dileklerimle kutlar, en içten duygularımı sunarım.

Tahmin ettiğiniz gibi, zaman zaman söz konusu olmaksızın topluma, öğrencilerine bir şeyler verebilmek için var güçleriyle çalışan öğretmenlerimizden, irfan ordusunun değerli mensuplarından, ülkemizin geleceğine şekil veren ve bu uğurda yaşamlarını ortaya koyan muhterem insanlardan, ülkemizin nurlu ufuklara, Kültürlü İnsanlara sahip olması, Cehaletin ve Yobazlığın hortlamaması için, aldıkları komik bir maaşla kendilerini yer ile yeksan eden, bu irfan ordusunun çok değerli bireylerinden söz ediyorum.

Bir ülkenin dünya üzerindeki itibarı, Öğretmenlerine verdiği değerle ölçülür. Kaldı ki, bizim Öğretmenlerimiz fakr-u zaruret içinde, ülkemizin sırtına binen cehaleti, yobazlığı, istismarcılığı yok etmek için savaşan irfan ordusunun birer neferidir.

Bir ülkede, ilim irfan ordusu olmadıkça, ya da zafiyet gösterip zayıf kaldıkça o ülkede güzel şeylerden söz edilemez. Zaten söz etmek de mümkün değildir.

Öğretmenin, muhtelif yerlerde pazarcılık yapıyorsa, şurada ya da burada simit satıyorsa, kendi el emeğini pazarlıyorsa, buna karşın, Allah’ı, dini, imanı istismar ederek, kuracakları hayali şirketler için para toplayanlar, yaptıkları yüz kızartıcı işlerde de başarılı oluyorlarsa, ülkemiz nurlu ufukları nasıl yakalar?

Öğretmenler Günü’nü ülkemizde kaç kişi biliyor? Esnaf ciro için bilebilir ama, bizim amacımız bu irfan ordusunu Atatürk’ün emanet ettiği Türk Gençliğinin bilmesi ve de unutmaması…

Öğretmenler Günü, Analar, Babalar Günü kadar önemli ve de değerlidir ve de o muhterem insanlara saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur. İlim irfan ordumuzun değerli üyelerinin, Öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü’nü en iyi dileklerimle kutlar, hepsinin ellerinden öperim.

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

Gönül Köşemden

Öğretmen Cefakar ve Vefakardır

Değerli Okurlarım, sohbetlerimizde, yakın dostlarla yaptığımız alemlerde, yolculuklarda falan, vefadan cefadan, hatalardan sık sık söz ederiz. Muhtemelen noksanlarımız onlardır. Öyle bile olsa kabullenmeyiz. Toplumu yönlendiren, adalet dağıtan kurumların, sağlığımızla doğrudan ilgilenenlerin, gece gündüz rahatımız için mesai yapanların farklı yerlerde olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bunların içinde, bizleri eğiten hayata hazırlayan, iyiyi ve kötüyü öğretenleri yeni Öğretmenleri hep ön planda tutmak, onore etmek görevimizdir. Ülkemizin geleceğinin ve kalkınmakta olan Türkiye adına Öğretmenlerimizin çektiği cefayı, gösterdiği vefayı kimse görmezden gelemez. Ulu Önder Atatürk’ün sunduğu, gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşabilmemiz de yine Öğretmenlerimiz hep ön plandadır.

öcal sanat17

Ülkemizin kalkınması ve muasur medeniyetleri geçebilmesi, Çocuklarımızın iyi koşullarda eğitilmesi, öğretmenlerimizin en iyi şekilde donatılması ile mümkündür. Yani cebimizi değil, vatanımızı, milletimizi, çocuklarımızla birlikte onların geleceğini düşünmeliyiz. Bunları gerçekten yapabilirsek adam gibi adam oluruz. Aksi halde hepimiz yerlerde sürünürüz, paspas oluruz…

Öğretmenlerimizin bizlere verdiği hizmetler daima gönlümüzde ve belleğimizdedir. Öğretmenlerimize teslim ettiğimiz çocuklarımız aynı konumda değillerdir şüphesiz. Aile durumları nedeniyle bazı farklılıklar kendini göstermektedir.

Kuralları yaşamayı öğreten ailede yetişen çocuklarla, Çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayan ailede yetişen çocuklarla, Tolerans ve sevgi ortamında büyüyen çocuklarla,

Sporla, Tiyatro ile ve Edebiyatla ilgilenen çocuklarla, Toplumsal duyarlılık ve sorumluluk sahibi ailelerde yetişen, bunları özümsemiş çocuklarla, Ev yaşamında saygılı, ahlaklı ve demokratik davranışı benimsemiş ailelerde büyüyen çocuklarla,

Çocuğunu anlayabilen, onun düşüncelerine önem veren ailelerde büyüyen çocuklarla, Çocuğuna emek veren, onları destekleyen, onlara ilgi ve sevgi gösteren ailelerin çocuklarıyla, Tutum ve davranışları tutarlı olan, çocuğuna iyi örnek olan ailelerde yetişen çocuklarla,

Bilgiye ulaşma yollarına açık olduğu, Bilimsel ve Teknolojik gelişmeleri izleyen ve böyle ailelerde yetişen çocuklarla, bu imkânlardan yoksun büyüyen çocuklar arasında doğal olarak belirgin bir fark olacaktır. Koşullar ne olursa olsun, az ile çoğu harmanlayarak çocukları istenilen seviyeye getirmek yine değerli Öğretmenlerimizin elindedir.

Yarınları güven altında olmayan, bir sonraki günün mutfak giderini düşünen, Öğrencilerinin karşısında derli toplu çıkamayan Öğretmenlerimize bu perişan hali yaşatanlar, sık sık üç çocukta ısrar etmeleri ne anlama geliyor bilemiyorum.

Kaldı ki, bir çocuğunu bile okutup eğitirken zor yıllar geçiren insanlarımız, onlar gibi, ne gemicik filosu, ne ayakkabı kutuları, ne de TIR filoları var. Sadece yontulmuş kuşa dönmüş bir maaşları bulunmakta. Kasımpaşalının o ek ücret gibi aylıklarda gözü var.

Açken tok gözükmeye çalışan milyonlarca insanımız yaşam karşısında dik durmaya çalışırken, onlarla alay edercesine yaklaşımlarda bulunmak ne denli doğrudur siz karar verin. Bu karar çok önemlidir. Seçimlerde bile sizler karar vereceksiniz.

Ülkemiz öğretmenlerle birlikte ayın sonunu getiremeyenlerle dolu, ekmeğe dayalı bir yaşam sürmektedirler. Öğretmenlerimiz de bu kategoriye dahil. Bu insanlardan nasıl süper eğitim bekleyebiliriz? Siz karar verin…

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

Günün Nabzı

Sevgili Öğretmenim

Efendim, Kızılay’da simit almak için tezgaha yaklaştım ve simit almak istedim.

-Bir simit verir misiniz?

-………..!!!

Simitçinin elleri ve giysileri dikkatimi çekti. Hiçte Simitçiye benzemiyordu.

-Mesleğe yenimi başladınız?

-İki yıl oldu…

-Daha önce ne yapardınız?

-Öğretmendim, emekli oldum.

Simidi mi alsam, paranın üstünümü alsam… İnanın şaşırıp kaldım. Yerimden kımıldıyamadım. Simit satan Öğretmen sanırım anladı. Ve…

-Ayıp bir iş mi yapıyorum?

-Estağfurullah, ayıbı siz yapmıyorsunuz ki. Size simidi sattıranlar utansın.

Ve ilave ettim….

-Öğretmenler günü kutlu olsun… Dedim ve hızla yürüdüm

Kim bilir ülkemizde daha neler yaşanıyor. Benim gördüğüm belki de en hafifi. Kapıcılık yapan, temizliğe gidenler de varmış duyduğum kadarıyla…

Günün Sözü

Öğretmenler, Cahili Cehaletten Kurtarır

Öcal’dan İnciler

Öğretmenin Simit Satması Yüzümüzün Karasıdır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here