Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal; “Sağlıklı Yaşam Koşulları Sağlanmalı”

0
105

eğitim-sen açıklama20Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, geçtiğimiz hafta sonu Boyacılar Parkında üyeleri ile birlikte toplanarak, eğitim emekçilerin sorun ve sıkıntılarını anlatıp, 8 maddelik taleplerini de sıraladı.

Başkan Ünsal, onlarca işçinin alınmayan önlemler ve yapılmayan denetimler sonucunda cinayetlere kurban verildiğini, iş cinayetlerinde dünya birincisi olan Türkiye’de, timsah gözyaşları dökenlerden hesap sorulması gerektiğini dile getirdi.

Eğitim emekçilerinin sorunlarını sıralayan Ünsal, eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşın yetersizliğinden de dem vurarak; “Eğitim Sen olarak ekonomik kayıplarımızın karşılanması için ülke çapında bir imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız. İşyerlerinde topladığımız imzalar 11 Kasım Salı günü Ankara’da TBMM önünde yapılacak bir basın açıklaması ile yetkililere iletilecektir. Taleplerimiz; MEB ve yükseköğretim bütçelerinin milli gelire oranı en az iki kat arttırılmalı ve OECD ortalamasına çıkarılmalıdır.  Eğitimde yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalı, eğitim yatırımlarına ayrılan pay arttırılmalıdır. 2014 yılı enflasyon farkı ve ekonomik kayıplar “ek zam” olarak ödenmeli ve zam oranı 2015 bütçesi içinde yer almalıdır. Artan oranlı vergi dilimi uygulamasına son verilmeli, ek dersler başta olmak üzere, tüm ek ödemeler temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmalıdır.

2015 yılında aile ve çocuk yardımı başta olmak üzere, sosyal yardımlar sembolik olarak belirlenmekten çıkarılmalı, ihtiyaç kadar artış yapılmalıdır. Eğitime hazırlık ödeneği sadece öğretmenlere değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerine yılda iki kez en az bir maaş tutarında ödenmelidir. Öğretmen, akademik personel, memur ve yardımcı hizmetli açıkları kapatılmalı, en az 300 bin öğretmen, 50 bin yardımcı hizmetli ataması acilen yapılmalıdır. Tüm eğitim ve bilim emekçilerine insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşulları sağlanmalıdır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here