Dudu; “Yeni Bina Arayışınızı Şiddetle Reddediyoruz”

0
100

CHP’li Dudu’dan TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a Tepki Mektubu…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Avukat Mevlüt Dudu, TBMM Ana Binasının yetersiz kaldığını iddia ederek, yeni TBMM inşa etmek isteyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tepkisini mektupla gösterdi.

Atatürk dönemine dair her yapının AKP iktidarında travma ve psikolojik yetersizlik sendromu yarattığını ifade eden Dudu; “Yeni bina arayışınızı bu nedenle şiddetle reddediyoruz” diyerek tepkisini ortaya koydu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın tüm vekillere mektup göndererek bu talebini bildirdiğini söyleyen Dudu, CHP’li vekiller olarak böyle bir şeyi asla kabul etmeyeceklerini vurguladı. Kendilerine gönderilen mektuba cevaben Kahraman’a mektup gönderen CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu, mektubunda şu ifadelere yer verdi;

“TBMM’deki yenileme çalışmaları konusunda vekillere gönderdiğiniz mektupta; mevcut Ana Binamızın projesinin 1937 yılında yapıldığını anımsatarak, “Harp ve mali imkânsızlıklar sebebi ile inşaat 1960 yılında tamamlanabilmiştir. 57 yıllık binamız ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Muhakkak ki Gazi Meclisimiz, Devletimiz ve misyonumuzla mütenasip güzel bir binaya kavuşmalıdır” ifadelerine yer veriyorsunuz. Mektubunuzda; “Zaman içinde böyle bir binanın gerçekleşmesi temennisini” ileterek; TBMM Ana Binası’nın yetersizliğini öne sürüyorsunuz.

Cumhuriyet’in kurucularına karşı beslediğiniz duyguları yaptığınız konferanslarda açık açık belirtmekten çekinmiyorsunuz. Cumhuriyet’i kuran kadronun pozitivist olduğunu, ülkeyi dinden uzaklaştırdığını öne sürerken, Meclis konuşmalarında da Atatürk’ü anmaktan kaçınıyorsunuz. Kurtuluş Savaşı’nın kahramanları ve Cumhuriyet’in kurucu kadrosuna yönelik AKP iktidarının duyguları kamuoyunca bilinmektedir. “İki sarhoş” sözünün kamuoyunda yarattığı tepki üzerine Atatürk’ü eleştirmeye cesaret edemeyerek, İsmet İnönü’yü hedef alan bu zihniyet, sinsi projeleriyle Cumhuriyet kurumlarını tasfiyeye yönelmiştir.

Cumhurbaşkanlığı ile özdeşleşen Çankaya Köşkü’nü bir kenara atarak Beştepe’ye Külliye inşa eden bu anlayış, şimdi de TBMM’yi hedef almış gözükmektedir. Atatürk döneminde başlatılan ve modernleşme sürecinin mimari anlayışını yansıtan yapıları tasfiye edip, Külliye gibi sözde “Yeni Türkiye” hedefine uygun yapıların inşası için garip bahaneler üretilmektedir. Bugüne kadar devletin ihtiyaçlarını karışlama konusunda bir sıkıntı yaratmayan 57 yıllık TBMM Ana Binası’nın AKP iktidarlarınca fiziksel değil psikolojik açıdan sıkıntı yarattığı görülmektedir. Atatürk dönemine dair her yapı, AKP iktidarında travma ve psikolojik yetersizlik sendromu yaratmaktadır. Yeni bina arayışınızı bu nedenle şiddetle reddediyoruz.

Devletin kaynaklarının millet hayrına işlere kullanılmasını, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve ülkeyi demokrasiye taşıyan başta Atatürk olmak üzere tüm kuruculara hak ettiği saygının gösterilmesini, milletin parasının boşa akıtılarak kul hakkının heba edilmemesini tavsiye ederim. TBMM’yi başka alanlara taşımaya yönelik eylemlerinizin milletçe de hoş görülmeyeceğini belirterek, milletin temsilcisi olarak tarihi uyarı görevimi üstlenmek isterim.”

(Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here