Dingil: “İskenderun’da Yeni Bir Yaşam Başlıyor”

1
144

bld-deprem1İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil: “İskenderun’da Yeni Bir Yaşam Başlıyor”

İskenderun Belediyesi’nin düzenlediği, İskenderun İnşaat Mühendisleri Odası ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin katkılarıyla, yeni İskenderun’un kentsel dönüşüm ile deprem hazırlık çalışması gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen seminer saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Depremle ilgili slayt gösteriminin ardından konuşan Belediye Başkanı Seyfi Dingil; “Artık bugün yeni İskenderun’un kuruluşunun milat günü. Bu kenti yeniden inşa ediyoruz. Kentsel dönüşümün bütün aşamalarını bitirdik. 77 hektar üzerinde 777 dönüm beş mahallede yeniden yapılandırmaya başlıyoruz. Pazartesi günü değer tespitine başlıyoruz. Halkı mağdur etmeyeceğiz. Yıkıp yeni ev yapmak değil kentsel dönüşüm, yeni yaşam şekli. Bu kenti yeniden dizayn edeceğiz. İskenderun Türkiye’nin en büyük 10 kentinden biri olacak. İskenderun’da yeni bulvarlar, yeni caddeler olacak. Bütün mahallelerimizin değeri artacak” dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmasının önemine değinerek, Belediye Başkanı Seyfi Dingil’i kutlayan İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit; “Deprem öncesi ve deprem sırasında ve deprem sonrasında alınacak tedbirler, hayat kurtarma, zararı en aza indirme noktasında önem arz etmektedir” diye konuştu.

bld-deprem2

İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcisi İnşaat mühendisi Selahattin Gündüz; “Türkiye deprem gerçeğiyle yaşayan ülke olarak ucuz maliyet, çarpık kentleşme, denetim sorumluluğunun yerine getirilemediği bir başı boşluğu kaldıramaz” şeklinde konuştu.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Nejat Bayülke, MKÜ İnşaat Fakültesi’nden  Doç. Dr. Murat Bikçe, MKÜ İnşaat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Örnek de kentsel dönüşüm ve deprem duyarlılığı ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Program, Ankara Kentsel dönüşüm Bürosundan Jeoloji mühendisi Memduh Şan, Şehir planlamacı ve kentsel dönüşüm uzmanı Burcu Deveci, mimar Yeliz Aydın’ın ‘Kentsel Dönüşüm’ sunumuyla sürdü.

bld-deprem3

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Başkan Seyfi Dingil; “İskenderun birinci derece deprem alanında. Bu çok önemli proje. İnsan hayatına çok önem veriyoruz. Kentsel dönüşümle birlikte İskenderun’da yeni bir yaşam başlıyor. İskenderun’u komple ele alıyoruz. Modern, çağdaş şehir, sosyal donatıyla insanca yaşanacak bir kent inşa ediyoruz. Kentsel tasarım müdürlüğünü kurduk. Arge’yi kurduk. Çok nezih binalar yapacağız. İskenderun’un ruhuna, mimarisine, yapısına uygun çok güzel binalar yapacağız. Bu konuda çok yol kat ettik. İki yıl içinde yeni bir İskenderun göreceksiniz. Kentsel dönüşüm bir başlangıç. Kültür, sanat tiyatrosu, yaşam alanıyla teleferiğiyle, diğer projelerimizle burada yaşamaktan keyif alacak İskenderun halkı. Gururla ben İskenderunluyum diyecek. Bu değişim İskenderun lobisini, hemşerilik ruhunu hayata geçirecek” dedi.

Belediye Başkanları, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, vatandaşların da katıldığı toplantı bitiminde, plaket töreni düzenlendi. Salonun girişinde, depremle ilgili afiş çalışmaları da yer aldı.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here