‘Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ Projesi Çalışmalarına Hız Verildi

0
178

çocuğa şiddet1AB tarafından desteklenen ve MEB-Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan, AB’nin eğitim konusunda finansman sağladığı önemli projelerden biri olan ‘Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi’ projesi ile çocuğun fiziksel, duygusal, sözel ve psikolojik olmak üzere şiddetin her türünden korunarak, onun yararını en üst seviyede sağlayan, güvenli ve sağlıklı bir eğitim ortamı yaratılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, öğrenci öğretmen, idareci ve ebeveynler tarafından şiddetin nasıl algılandığı, yaygınlığı ile şiddetin türlerini belirlemek için 81 il, 650 okul ve 10 bin dolayında öğrenci-öğretmen-veli-yönetici anketi uygulanarak bilimsel araştırma yapılacak.

Söz konusu araştırma öncesi MEB il yöneticileri ve rehber öğretmenleri bilgilendirme amacıyla 11 merkez ilde bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Dörtyol Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin de dahil olduğu projeye Okul Müdiresi Nazan Solak, Okul rehber öğretmeni Yakup Çiçek ve Coğrafya öğretmeni Mustafa Kemal Adıkutlu’nun yanı sıra Erzin Ortaokulu Müdürü Esabil Taşkın katıldı.

Planlanan toplantıların dokuzuncusu Adana’da gerçekleştirildi. Adana’ya komşu 7 ilden gelen katılımcılara, eğitim ortamında şiddetin önlenmesi için yapılacak araştırmadaki rol ve sorumluluklarının neler olduğu belirtilip, onlardan da çalışmanın sağlıklı yürütülebilme-si için görüş, gözlem ve çözüm önerilerini dile getirmeleri istendi.

Toplantıya, MEB-Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Mehmet Fatih Köse, proje yöneticileri ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arif Altun’un yanı sıra, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Mersin ve Adana’dan rehber öğretmenler ve MEB idarecilerinden oluşan toplam 80 kişi katıldı.

Projenin Eğitim ve İletişim sorumlusu Osman Adıkutlu yaptığı açıklamada; “Üç önemli hedefe ulaşmayı planlayan projede 81 il, 650 okul ve 10 bin dolayında öğrenci-öğretmen-veli-yöneticiye anket uygulanarak yürütülen bilimsel araştırmadan elde edilecek bulgular, ülke çapında ‘Çocuğa Yönelik Şiddet Risk Haritası’ hazırlanmasında kullanılacak. Bu harita ile eğitim ortamında çocuğa yönelik şiddeti önleme ve azaltma politikaları ve uygulamaları geliştirilecek. Ülkemizi hedeflenen kalkınmışlık düzeyine taşıyabilecek bireyleri yetiştirebilmek üzere eğitim sistemimizde gerçekleşmekte olan önemli değişikliklere, bu proje ile de katkı sağlanması planlanmakta” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here