Civelek; “İskenderun, Sükûtu Hayale Uğratmaz!”

0
143

İskenderun, TRT 6’nın Canlı Yayın Konuğu Oldu

TRT 6’da (TRT Şeş) yayınlanmakta olan ‘Şehirlerimiz’ adlı programın çekimi, İskenderun Belediyesi Sosyal Tesis 3’de gerçekleştirildi. Güneşli havada, deniz kenarındaki Sosyal Tesis 3’de çekimi yapılan programa canlı yayın konuğu olarak İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, işadamları Abit Erol, Veysi Tarhan ve Ahmet Turhan katıldı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Orhan Eren, Yönetmen Yardımcılığını Ayşe Selçuk, sunuculuğunu Ali Karadeniz’in üstlendiği Şehirlerimiz (Bajaren Me) adlı program hafta sonu 12.00-13.30 saatleri arasında TRT 6 kanalında canlı yayınlandı. Çekimler için Ankara’dan gelen ekip, canlı yayın aracıyla çekimini gerçekleştirdi. Şehirlerimiz adlı canlı yayınlanan programda, konuşmaların simultane çevirisini Kutbeddin Yay yaptı.

‘İskenderun’a Layık Olmaya Çalışıyoruz’

İskenderun’un tanıtımına katkısı nedeniyle, program ekibine teşekkür ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek,  “İskenderun gerçekten cennet! Şubat ayında cennet gibi pırıl pırıl gündeyiz. Amanoslar, tepeler karlı, arkamızda pırıl-pırıl deniz. Ne güzel güneşin altındayız, imrenilecek yer. İskenderun cennet. Bizde bu cennetin kıymetini bilmeye ve halkımıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi.

Başkan Civelek göreve geldiği günden bugüne yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Üniversiteyle birlikte çalışma yapıldığını anlatan Başkan Civelek; “Çalışmalarımızda bilimi yanımıza alıyoruz. Planlama ve yapılandırmalarda bilim mutlaka rafta kalmamalı. Deprem için epey önlemler almaya başladık. Üniversite, Kandilli Rasathanesi ve AFAD ile birlikte çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Civelek, kültürel eski yapılara da sahip çıkmak gerektiğini ifade etti.

Denizin kıyıya vurduğu dalga sesinin en dinlendirici ses olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, “Harika coğrafyamız var. Bu güzelliği gelip görmelerini rica ediyorum. İskenderun, sükûtu hayale uğratmayacaktır” dedi.

‘İskenderun Her Alanda Gelişerek Kabuğunu Kırdı’

Programı kentimizde gerçekleştiren program ekibine teşekkür eden Kaymakam Ali İhsan Su, İskenderun’un Amanos dağlarının eteklerinde kurulmuş coğrafi, ekonomik, sosyal yapısı, ticareti, sanayisi, turizmi ve tarımıyla öne çıkan ilçe olduğunu ifade etti. Bir liman kenti olan İskenderun’da, iki liman, 6 iskele, dört dolum tesisi bulunduğunu anlatan Kaymakam Su, bunların İskenderun ticaretinde çok önemli yer tuttuğunu vurguladı.

Kaymakam Ali İhsan Su, ülkemizin demir çelik sektörünün yüzde 30’u, ülkemizin filtre sanayinin yüzde 70’inin ilçemizde gerçekleştiğini, birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentimizin her alanda kendini geliştirerek kabuğunu kırdığını ifade etti. Kaymakam Su, limanda modernizasyon çalışmalarının devam ettiğini, limanın, konteynır limanı haline geldiğinde bölgede çok önemli faaliyetin gerçekleştirilmiş olacağını anlattı.

‘Güzelliği Açığa Çıkaran ve Yaşatan İnsanımızdır’

İskenderun’un doğal güzellikleri, gezilebilecek önemli yerleri, yamaç paraşütü, yayla turizmi, 3 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip otelleri ile turizm kenti olduğunu, tarıma bakıldığında Akçay şeker portakalı için tescil müracaatı yapıldığını anlatan Kaymakam Ali İhsan Su; “Seralarda muz üretiyoruz. Çok kaliteli, çok lezzetli! Tarımsal alanda muz, narenciye, maydanoz, zeytin, tatlı patates, şeker portakalı, kayısı bunlar yetişmekte” dedi. Şu an beş yıldızlı otel olmadığını belirten Kaymakam Ali İhsan Su, gelecek beş yıl içinde burada en az beş tane beş yıldızlı otelin hizmete gireceği düşüncesini dile getirdi.

“İskenderun’un tüm bu güzelliklerini açığa çıkaran, yaşatan, eteğe kemiğe büründüren buradaki insanlarımızdır” diyen Kaymakam Su, değişik inanç, fikir ve düşünceden insanın kentimizde yüz yıllardır bir arada, kardeşlik, barış, hoşgörü ortamında yaşam sürdüğünü anımsattı. Ankara’dan çekimler için kentimize gelen ekip, çekimlerin ardından Sosyal Tesis 3’te denizin dalga sesleri arasında eşsiz manzarayı fotoğrafladı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here