CHP’li Yeşilmen Seçim Sistemini Eleştirdi!

0
40

chp gençlik1“Ülkemizde Hala Bu Programın Kullanılması Manidardır”

CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Yeşilmen ve yönetimi, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili seçim sistemini eleştirdi. Demokrasilerin en önemli ayaklarından birinin seçim olduğunu, önümüzdeki Ağustos ayının da bu noktada büyük önem arz ettiğini vurgulayan CHP’li Yeşilmen, bu konuda çok endişeli olduklarının altını çizdi.

Ülkemizde son yıllarda tüm seçimlerde yaşanan şaibe dedikodularını hatırlatan Yeşilmen; “Bunun en büyük nedenlerinden biri seçim sistemimiz olan SEÇSİS’tir. Seçsis, bütün oyların online olarak tek bir merkezde toplanarak hızlı sonuç verebilen bir programdır. Ancak çok da korunaklı bir sistem değildir. Dışarıdan yapılacak her türlü müdahaleye açık olan bu program Amerika, Almanya, Yunanistan gibi birçok ülkede kullanımdan kaldırılmıştır. Hatta 2000 yılında Amerikalı mühendis ve kullandığımız sistemin programcısı Clinton Eugene Curtis ABD Başkanlık Seçimleri’nde Bush’un lehine oyların arttırıldığı iddiası ile ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu üyeleri önünde 13 Aralık 2004 tarihinde verdiği yeminli ifadesinde ‘Seçim sonuçlarını basit bir yazılımla istenilen şekilde değiştirdiğini, seçim sonuçlarının dışarıdan görülmeyecek şekilde ayarlanabilecek yazılımların varlığını, 2000 yılının Ekim ayında ABD Kongre Üyesi olan Tom Feeney’in isteği ile prototif program yazdığını, bundaki amacının seçim sonuçlarını ayarlamak olduğunu, hangi seçimde kimin kazanmasını istiyorsanız oyları %49 ve %51 olarak ayarlayarak seçime müdahale edilebildiğini, bunu kimsenin fark etmediğini, edemeyeceğini, görmelerinin imkânsız olduğunu, bunu sadece oyları birebir sayarak, eşleştirerek ortaya çıkarılabileceğini’ beyan etti.

Tüm bunlar ortadayken ülkemizde hala bu programın kullanılması manidardır. Biz CHP İskenderun Gençlik Örgütü olarak her oyun peşinde olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ancak sistemin içine girilerek yapılan düzenbazlıklara bir şey yapamayacağımız gerçeğinin de görülmesi gerekir” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here