CHP’li Oran Reyhanlı’daki Gizli Rabıta Hastanelerini Meclise Taşıdı

0
94

chp-reyhanlıCHP, Suudi Arabistan kökenli “Rabıtatül Alemi İslami Uluslararası İmar ve Kalkındırma Kurumu” finanse ettiği pansiyon ve okul görünümlü 4 sağlık merkezinin Reyhanlı’da 9 aydır faaliyette bulunduğunun ortaya çıkması üzerine konuyu TBMM’ye taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergelerinde konuyu gündeme getirdi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adına savaşıp yaralananların Reyhanlı’da kurulan 4 hastanede tedavi edildiğini, bir gazetecinin “Hollandalıyım diyerek” içeri girdiği bu hastanelerin pansiyon veya okul görünümünde olduğunu, içeriye Türk vatandaşlarının alınmadığını ifade eden Oran, iki bakana sorular yönelttiği önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Türk vatandaşlarının içeri alınmadığı ve 9 aydır faaliyette bulunduğu öğrenilen bu hastanelerde çalışan Suriyeliler, Suudiler kimlerdir? Polis karakolu bu pansiyonu kontrol etti mi? Bu hastanelerden bir tanesinin kapısında “Yörük Pansiyon 0326 413 00 54 ve 0506 995 12 29” yazmaktadır. Bu pansiyonda bugüne kadar kimler kaldı, polis karakoluna burada geceleyenlerin kimlik bilgileri hakkında gerekli bildirimler yapıldı mı? Yapılmadıysa ihmali olan karakol görevlisi ve pansiyon çalışanı hakkında hangi işlemi yapacaksınız? Bu ‘pansiyon-hastanelerin’ kapılarında çalışan olan güvenlik görevlileri kimlerdir, sertifika tarihi ve numarası nedir, silahlı olarak mı görev yapmaktadırlar? Rabıta sizden izin aldı mı? Pansiyon görünümlü hastaneyi Suudi Arabistan kökenli “Rabıtatül Alemi İslami Uluslararası İmar ve Kalkındırma Kurumu” finanse ettiği belirtilmektedir.

Merkezi Mekke’de olan Rabıtatül Alemi İslami’nin 19 Mayıs 1962 yılında Kral Suud tarafından kurulduğu belirtilmektedir. Bu kurum bakanlık olarak merkez teşkilatınızdan veya valilikten izin aldı mı, ne zamandan beri Türkiye’de faaliyette bulunmaktadırlar? Söz konusu Suudi Kurumu hangi ilde ne tür faaliyetler yürütmektedir? Rabıta’nın kollarından biri olan bu kurum Türkiye’de “kişilik geliştirme ve meslek edindirme merkezi” olarak imam hatip ve din kursları verme yetki ve iznini kimden aldı? Bu kurumdakilerin çalışma izinleri var mıdır, yabancılar şube müdürlüklerinde konuyla ilgili kayıt ne zaman nerede yapılmıştır?

4 ‘rehabilitasyon’ merkezi nerede? Söz konusu pansiyonda Arapça “Türkiye Cumhuriyetindeki 3. Rehabilitasyon Merkezine hoş geldiniz” şeklinde afiş asıldığına göre bu merkezlerden Türkiye’de kaç tane daha vardır? Diğer iki merkez nerede bulunmaktadır? İlaç ve aletler yurda nasıl sokuldu? Söz konusu Suudi pansiyon-hastanesinde ilaçlardan fizik tedavi merkezinde kullanılan aletlere kadar her şeyin Suudi sivil toplum örgütü tarafından sağlandığı bildirilmesi karşısında söz konusu ilaç ve tıbbi aletler kim tarafından hangi yolla hangi tarihte Türkiye’ye getirilmiştir?”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here