“Bizi Demokrasi, Özgürlük ve Eşitlik Mücadelesinden Koparamayacaklar”

0
15

İskenderun Cem Evi Başkan Yardımcısı Bilal Özkan; “Bizi Demokrasi, Özgürlük ve Eşitlik Mücadelesinden Koparamayacaklar”

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da Cem Evlerine yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu söyleyen İskenderun Cem Evi Başkan Yardımcısı Bilal Özkan, saldırıları kınadıklarını kaydetti. Bu saldırıların örgütlü olduğuna inandıklarını ifade eden Özkan, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini kaydetti.

Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı her zaman barışın ve kardeşliğin saflarında yer alacaklarını ifade eden Özkan; “Öncelikle şunu belirtelim ki; Canlarımıza, Cem Evlerimize ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız.

Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettik. Hakları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Gezi, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz. Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz” dedi.

Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz!

Muharrem’in birinci gününde bu olayların olmasının düşündürücü olduğunu kaydeden Özkan; “İçişleri Bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cem Evlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür. Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği, kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.

Biz Aleviler olarak diyoruz ki; Bozuk düzende sağlam çark olmaz! Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız! Sevgili canlar; Cem Evleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cem Evlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır.

Bu Ülkenin Başkentinde Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz…

Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır. Dün bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekânlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun Elinizi diliniz inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin! Bizi tarif etmeyin, tanıyın! Provokatörlere karşı, kandan beslenen zalimlere karşı, Irkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı gelin canlar bir olalım” şeklinde konuştu.

Muharrem Ayı içerisinde olunması dolayısıyla 21 Ağustos’ta Aşure Günü düzenleyeceklerini de sözlerine ekleyen Özkan, pandemiden dolayı vaka sayılarının artmasıyla lokma dağıtımlarını yapmayacaklarını söyledi.

İskenderun Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ekber Ay ise; “Cemevlerine yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu zihniyeti bir an önce değiştirmemiz gerekir. Devletimizden rica ediyoruz, bu saldırıları yapanları adaletin huzuruna çıkararak, başkaları yapmasın diye en ağır şekilde cezalandırsınlar. Canlarımıza şunu söylüyorum, endişe etmeyin. Devletimiz büyüktür, bizi koruyacaktır. İnancımız gereği incinsen de incitme diyoruz” diye konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here