‘Biyometrik’ Sıkıntı Sürüyor!

0
106

Nüfus Müdürlüklerindeki Biyometrik Veri Alma Cihazları Hala Sorunlu

Gazeteci Doğan Süslü:“Üç Aydır Nüfus Cüzdanı Almayı Bekliyorum…”

Türkiye genelinde ve İskenderun Nüfus Müdürlüğü’ndeki nüfus cüzdanı yenileme ve diğer bazı işlemlerinde kullanılan Biyometrik Veri Alma Cihazları (Elektronik Parmak izi Alma Cihazları)hala yeterince sağlıklı çalışmıyor. Konuya ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında değinen ve hala bazı vatandaşlar gibi yeni nüfus cüzdanı alamayan gazeteci Doğan Süslü; “Parmak izi alma cihazlarında sorun aynen devam ediyor” dedi. Gazeteci Doğan Süslü, sorunu tekrar değerlendirirken görüşlerini şöyle açıkladı;

“Öncelikle belirtmek isterim ki İskenderun Kaymakamı Sayın Recep Soytürk konuya duyarlı yaklaştı. İlgililerden bilgi aldıktan sonra İskenderun Teknik Üniversitesi’ndeki bir etkinlik sonrası beni bilgilendirdi. Kaymakam beye verilen bilgiye göre belli bir yaş grubunda parmak izi alma sorunu yaşandığı iletilmiş. Oysa durum farklı! Hemen her yaş grubu bu sorunu yaşıyor. Daha önemlisi ben sürücü belgesi ve Pasaport müracaatı yaptım. Her iki işlemde de sorun yaşamadım ve hem sürücü belgemi hem de pasaportumu aldım. Kaymakam beyle görüştükten sonra 15 Mart 2018’de Avrupa vizesi için Gaziantep’e gittim. Vize ofisinde de sorunsuz bir şekilde elektronik parmak izlerim alındı. ‘Özetle sorun sadece İskenderun ve Türkiye genelindeki ilçe ve il nüfus müdürlüklerinde kullanılan elektronik parmak izi alma cihazlardadır.’ İskenderun Nüfus Müdürlüğü ilgilileri 13 Mart 2018’de bana telefonla ulaştılar ve beni yeniden parmak izi almak üzere davet ettiler. İskenderun Nüfus Müdürlüğü’ne ilk müracaatım 25 Ocak 2018 tarihinde olmuştu. 13 Şubat’ta ikinci kez ve nihayet 13 Mart’ta üçüncü kez parmak izi verme daveti aldım. Teşekkür ederek nafile bir işlem olan parmak izi vermeye gitmedim. Bazı vatandaşlar gibi ben de tam üç aydır yeni nüfus cüzdanımı almak için bekliyorum.

Ben İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü ilgililerini ve çalışanlarını suçlamıyorum. Problem sadece İskenderun Nüfus Müdürlüğü problemi değil. Ülke genelindeki nüfus müdürlüklerinin sorunu! Benim nüfus cüzdanımı alamamak gibi bir endişem yok. Nüfus cüzdanımı nasılsa alırım. Ancak hafta hafta 100 ya da 200’e yakın kişi tekrar-tekrar nüfus müdürlüklerine çağrılıyor. 21 Şubat 2018 tarihinde Antakya’da, Türkiye genelindeki Nüfus Müdürlüklerindeki tüm Biyometrik Veri Alma Cihazlarının Nisan ya da Mayıs ayında değişeceğini öğrendim. Aslında sadece bu bilgi bile elektronik parmak izi cihazlarının sorunlu olduğunun tescili ve itirafıdır. Ben şimdi tüm ilgililerden bu sürecin uzamaması yönünde bir çalışma ve çaba rica ediyorum. Sorun ağırdan alınır bu süreç 2018 yılının ikinci yarısına kalırsa, problemler giderek daha büyür ve nüfus müdürlüklerindeki iş yığılmaları artarak devam eder. Vatandaşların mağduriyetleri sözlü ve yazılı aktarımlarla İçişleri Bakanlığı’na ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’ne tekrar-tekrar iletilmeli ve var olan sorun bir an önce vatandaşın lehine sonuçlandırılmalıdır.” (Haber: Helga TERBİYELİ))

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here