“Bir Nargile 50 Sigaraya Bedeldir”

0
364

Gelişim Hastanesi Doktorlarından Özlem Berktaş, Atalar Koleji Öğrencilerine Sigara ve Nargilenin Zararlarını Anlattı…

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi, Atalar Koleji’nde “Sigara, alkol, nargile bağımlılığı ve zararları” konulu bir seminer düzenledi. Öğrencilerin ilgiyle dinledikleri semineri Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş verdi.

Sigara, alkol ve nargile kullanımının daha erken yaşlarda başlamasının yarattığı olumsuz sonuçlara dikkat çekilen seminerde, aktif içiciler kadar pasif içicilerin de zarar gördüğü vurgusunu yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, içilen bir adet nargilenin 50 adet sigaraya bedel olduğu gerçeğini öğrencilere anlattı.

Öğrencilerin ilgiyle dinledikleri seminerde günümüzde çocuk yaşta sayılacak gençler açısından en büyük tehlike olan sigara, alkol ve nargile kullanımına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş; “Sigara içilen alanda solunulan tanecikler içilmeyen alana göre 25 kat daha fazladır. Bu da aktif içiciler kadar pasif içicileri de etkiliyor. Yıllar içinde birikerek aynı aktif içiciler kadar, astım, kanser, kalp damar hastalıklarına kadar yol açabiliyor. Birikme katsayısı aktif içicilerde %70 pasif içicilerde %11 oranındadır.

Nargileye gelince, bir nargile 50 sigaraya bedeldir. Her ne kadar daha az zararlı olduğu düşünülse de bu çok yanlış bir düşüncedir. Nargile içenlerin birçoğu maalesef 18-21 yaşında ve çoğu aromalı çeşitlerini tercih ediyor. Yüzde 89’u bu keyiften asla vazgeçmeyi düşünmüyor. Sigarada 40 ng arsenik varken, nargilede 160 ng arsenik var. Yani sigaradan 50 kat daha zararlı. Nargileyi yüzlerce, binlerce kişi kullanıyor ağızlık ne kadar değişse de borularda bir takım mikroplar barınabiliyor” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here