Bayırbucak Türkmenleri İçin Toplanan Malzemeler Yola Çıktı

0
69

türkmen yardımı1Başkan Dingil; “Savaşın Hatay’a Sıçratılmasına Müsaade Etmeyeceğiz”

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in talimatlarıyla Suriye sınırındaki Bayırbucak Türkmenleri için başlatılan yardım kampanyasında toplanan malzemeler dualarla yola çıktı. Anıt alanında düzenlenen törenle toplanan yardım malzemeleri, kamyonlara yüklenerek Yayladağı’na gönderildi. 3 araçlık toplanan yardım malzemelerinin içinde gıda maddeleri, yakacak malzemeler, yorgan, çocuk maması ve bezi, günlük ihtiyaç maddeleri ve temizlik ürünleri yer aldı. Yardım malzemelerinin gönderilmesi esnasında İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve belediye meclis üyeleri de hazır bulundu.

Bayırbucak Türkmenleri için İskenderun Belediyesi tarafından başlatılan kampanyada toplanan yardımların yüklendiği kamyonlar Yayladağı İlçesi’ne gönderildi. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Ortadoğu’da yaşananların bir mezhep savaşı olduğunu belirterek, bu savaşın Hatay’a sıçramasını istemediklerini söyledi.

İskenderun Anıt Alanında kamyonlar hareket etmeden önce bir açıklama yapan Belediye Başkanı Seyfi Dingil; “Yayladağı’ndaki Bayırbucak Türkmenlerine çam sakızı çoban armağanı topladığımız yardımları bugün göndermek için bir araya geldik. Oradaki faciayı biliyorsunuz biz Türk milleti olarak her zaman onların yanındayız. Tabii ki hiç kimse savaşı istemez inşallah bu savaşta en kısa zamanda sona erer. Birlik huzur beraberlik gelir” dedi.

türkmen yardımı2

Savaşın Hatay’a sıçratmak istenildiğini ancak buna müsaade etmeyeceklerini de ifade eden Dingil; “Hatay’da yüz yıllardan beri Alevi’si, Sünni’si, Gayrimüslim’i hep kardeş olarak yaşadık. Bu birlik ve beraberliği hiç kimse bozamayacak. Etrafımızda bir mezhep savaşı var. Biz buraya sıçramasını istemiyoruz. Bugün 3 bin kilometreden gelmiş Akdeniz’de şu anda 200 tane gemi var. Dünyanın bütün güçleri orada! Ne var arkadaş ne var? Ne oldu da birden buraya geldiniz? Aynı senaryo Irak’ta oynandı, Kuveyt’te oynandı. Batılı devletlerin emperyalistlerin güçleri ne oldu da birden hassas davrandınız, ‘İnsan hakları’ dediniz? Ne oldu da bir ay içerisinde bütün dünya Ortadoğu’da. Bütün dünyayı karıştırmak istiyorlar, biz buna karşıyız. Hatay birlik ve kardeşlik içerisinde yaşıyor hiçbir vatandaşımızın korkmasına gerek yok. Hepsi devletimizin milletimizin güvencesi altında… Kesinlikle kimsenin kılına bir damla zarar gelmez ve getirtmeyiz de” diye konuştu.

Bu zor günlerin el birliğiyle atlatılacağını vurgulayan Başkan Seyfi Dingil, “Oradaki vatandaşlarımızı düşünerek yardımda bulunan tüm İskenderun halkına yürekten teşekkür ediyorum. İskenderun halkı yine iyi niyetini, yardımseverliğini gösterdi. Allah onlardan razı olsun!” dedi.

3 tır dolusu yardım ve bir miktar nakdi yardım, Yayladağı’nda Yayladağı Kaymakamı, Yayladağı Belediye Başkanı ve Yayladağı Jandarma Komutanı tarafından teslim alınacak.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here