Başkan Savaş, 13. Arlem Mısır-Luxor Büro Toplantısına Katıldı

0
66

savaş-mısır gezisi1Kısaca ARLEM olarak bilinen Euro-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisinin 13. Büro Toplantısı, Luxor Valisi Tarek Saad el-Din ve ARLEM eşbaşkanı ve Giza Valisi Dr. Ali Abdel Rahman’ın davetiyeleri ile Mısır’ın Luxor şehrinde Sofitel Winter Palace venü salonunda düzenlendi. Toplantıya ülkemizi ve ilimiz Hatay’ı kısaca ECOTER olarak bilinen ARLEM’in Ekonomik, Sosyal ve Bölgesel Meseleler için Komisyonunun Eşbaşkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş temsil etti.

 ARLEM’in önemle üzerinde durduğu Avrupa komşuluk politikası ve Akdeniz Ülkeleri birliği projesinin gelişmiş son durumunun görüşüldüğü genişletilmiş toplantıda bunun Euro-Akdeniz birliği üzerinde yarattığı etkiler tartışıldı. Daha önce Rabat ve Malaga’da benimsenmiş olan ECOTER raporunu temel alarak konuşmasını yapan Başkan Savaş, ana gündem olarak ‘Akdeniz Bölgesinde göç yönetiminde Bölgesel ve Yerel Yetkililerin Rolleri’ üzerine açıklamalarda bulundu. İlk planda bölgemize büyük ve dengesiz bir göç gerçekleştiğini ve bunun sonucunda açığa çıkan barınma, gıda, sağlık, eğitim ve sosyal adaptasyon ihtiyaçlarını devletimizin karşıladığını kaydeden Savaş, yerel yönetimler, hayırseverler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu harcamaların yaklaşık 8.5 milyon doları bulduğunu ifade etti.

savaş-mısır gezisi2

Bizim gibi Ürdün, Mısır, Libya ve Filistin gibi ülkelerinde bu mülteci sorunu ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Başkan Savaş, bu meselelerin bu ülkeleri sosyal ve ekonomik açıdan zor durumda bıraktığını ifade edip, bu komplikasyonların giderilmesi için hem Avrupa Birliğinin hem de Birleşmiş Milletlerin sorunu ev sahibi ülkelere bırakmayıp, onlardan bu konularda daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini savunarak, bu göç dalgasının daha iyi yönetilme ihtiyacını karşılamak için, Avrupa birliği ve onun doğu ve güney Akdeniz komşularının, kapsamlı ortak politikalar geliştirmek adına birlikte çalışmak için teşvik edilmeleri gerektiğini vurguladı.

 Buna ek olarak toplantıda, SUDEV ve ECOTER komisyonlarının 2014 yılında yürüttükleri aktiviteler ve bu yıla ait taslak raporu değerlendirildi ve Avrupa komşuluk politikası ve Akdeniz ülkeleri birliğinin çalışma programı belirlenerek bu birliğin Euro-Akdeniz işbirliği üzerindeki etkileri tartışıldı. ARLEM’in gelecek yıl izleyeceği yol haritası temel alınarak ARLEM’in 2015-2017 dönemindeki hedeflerin saptanması ve çalışma metodları üzerine görüşler bildirildi. ARLEM’e bağlı SUDEV’in eşbaşkanlarının, ECOTER komisyonunun ve ARLEM raportörlerinin katıldığı toplantıda ayrıca 14 Aralık 2014’te Antalya’da gerçekleşecek 6. ARLEM genel kurul toplantısının ön hazırlıkları yapıldı, ana gündem maddeleri belirlendi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here