“Başbakan ya Sorumluluktan Kaçıyor, ya da Demokrasiden”

0
61

CHP Milletvekili Av. Mevlüt Dudu Başbakan’ın ‘Kuvvetler Ayrılığı’ ile İlgili Sözlerini TBMM’ye Taşıdı…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’da söylediği  Bürokratik oligarşi ve yargı, Ama dışarıdan bakanlar da zannediyor ki, ya işte 326 milletvekiliniz var, 326 milletvekiliyle hala mı bahane?’ Ama işte bu kuvvetler ayrılığı denen var ya… O önünüze gelip engel olarak dikiliyor” sözlerini yazılı soru önergesi ile TBMM’ye taşıyan CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, “Başbakan ya sorumluluktan kaçıyor, ya da demokrasiden” dedi.

Başbakanın farkında olmadan gerçek düşüncelerini sergilemeye devam ettiğini savunan Milletvekili Dudu; “Kendisinin tek adamlık hevesleri zaten malum ama Kuvvetler ayrılığı ilkesi ile ilgili söyledikleri kabul edilebilir değildir. Zaten tüm güçleri baskı altına almış, şimdi bir de bunu meşru hale getirmenin yollarını arıyor. Bu arayış fiili duruma hukuki zemin uydurma arayışıdır. Bu da demokrasi düşmanlığından başka bir şey değildir. Bu düşüncenin bir başka açıklaması da sorumluluktan kaçma olarak düşünülebilir. Hangi amaçla olursa olsun böyle düşünmek bile toplumu, hukuku ve demokrasiyi yok saymak demektir” dedi.

Konuyla ilgili olarak meclise önerge sunan Milletvekili Dudu, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti; “1-Söylediğiniz bu sözler, demokratik yollarla seçilmiş ve 10 yılı aşkın süredir Başbakanlık görevini yapan bir kişi olarak, gerçek düşünceleriniz midir? Yoksa bir dil sürçmesi midir? 2-İktidarınızın ve şahsınızın Demokrasinin en temel ilkesi olan “Kuvvetler Ayrılığı”, devlet yönetimi, siyasi iktidar konularında düşünceleri ve varsa ileriye dönük planları nelerdir? 3-Bu sözleriniz ile 2013 bütçe görüşmelerinde TBMM’ye getirilmeyen Sayıştay raporları arasında bir ilişki var mıdır? 4-Başkanlık sistemi düşünceleriniz, “Kuvvetler Birliği” ilkesi ve totalitarizm sizce hangi anlamları ifade etmektedir? 5-Bütün güçleri elinizde toplayarak yapmak istediğiniz “olağanüstü yetkilere” sahip olma amacının dışında, denetim ve sorumlu olmaktan kurtulma anlamına da gelmekte midir?”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here