“Başbakan Talimat Veriyor, Yargı Yerine Getiriyor”

0
51

CHP’li Hatay Milletvekillerinden Ortak Açıklama…

CHP Hatay Milletvekilleri, Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve Mevlüt Dudu, ortak yaptıkları basın açıklamasında, avukatlara yönelik operasyonlarda gözaltı ve tutuklama koşullarına ilişkin yasal hükümlerin yok sayıldığını öne sürdüler.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlara yönelik operasyonlarla ilgili ortak bir açıklama yapan milletvekilleri, yapılan gözaltı ve tutuklamalarla hukukun ayaklar altına alındığını savundular.

Avukatların ev ve işyerlerinin aranma usulünün CMK’da açıkça ifade edilmiş olmasına rağmen bu hükümlerin yok sayılarak, kolluk kuvvetlerinin keyfi hareketleri ile hukukun çiğnendiğini ifade eden CHP’li Vekiller, ülkemizde yaşayan hiçbir yurttaşın yaşamının hukuki güvence altında olmadığını iddia ettiler. CHP Hatay Milletvekilleri, Akgöl, Eryılmaz ve Dudu, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Avukatların hakları ihlal edilmiştir. Avukatlardan, zorla tükürük ve kan örneği alınmış, cezaevine alınırken kıyafetleri çıkarttırılmak suretiyle çıplak arama yöntemine başvurulmuştur. Sabahın saat 05.00’inde kapılar kırılarak evlere girilmiştir. Bugün Türkiye’nin değişik şehirlerinde bu tür operasyonlar devam etmektedir. Başbakanın işaret ettiği her örgütlü muhalif grubun üzerine ertesi gün operasyonlar düzenlenmekte, hukukçular, eğitimciler, doktorlar, sendikacılar yaka paça tutuklanmaktadırlar. Başbakan açıklamalarıyla yargıya açıkça müdahale etmektedir. Başbakanın işaretiyle başlatılan bu operasyonlardan açıkça anlaşıldığına göre, ülkemizde yaşayan hiçbir yurttaşımızın yaşamı hukuki güvence altında değildir.

Artık bu ülkede hukukun üstünlüğünden bahsedilemez, olsa-olsa başbakanın yarattığı üstünlerin hukukundan bahsedilebilir. Her gün evinden çıkıp işine gücüne giden bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları, Başbakanın bir işaretiyle terörist ilan edilebilmekte, gece yarısı evleri basılarak, itibarsızlaştırılarak mağdur edilmektedirler. Yargı ve kolluk el ele vermiş yürütmenin emri altına girmiştir.

AKP Hükümeti bu uygulamalarıyla toplumun sinir uçlarını köreltmek ve ülkeyi hızla faşizme sürüklemek istiyor. AKP sürekli yeni çatışma alanları açarak toplumu kamplaştırma ve hedefine parçalı siyasal muhalefet karşısında rahatça ilerlemek arzusundadır. Bu abluka ancak Cumhuriyet Halk Partisi çatısında örgütlü bir mücadele ile dağıtılabilir.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here