‘Bakanlık Hiçbir Yazımıza Cevap Bile Vermedi’

0
10

Savaş, Sosyal Medya Hesap Yöneticileri İle Buluştu, Gündemi Değerlendirdi…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hataylı bazı sosyal medya hesap yöneticileri ile buluşarak soruları yanıtladı. Sosyal medya paylaşımlarında Hatay’da yaşanan sıkıntıların gündemde tutulmasının önemli olduğunu ve bu paylaşımların doğru ve tarafsız bilgiler içermesini beklediklerini kaydeden Savaş, Hatay’ın yeniden yapılanma sürecinde herkese önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Restorasyon ve Yapılacak Çalışmalar İle İlgili Belirsizlikler Var

Hatay’da “rezerv” ilan edilen alanlar ile ilgili gelen soruları yanıtlayan Savaş; “Normal şartlarda kötü yapı stoğunun olduğu riskli alanlarda daha çok boş alanlar olur ve oralar rezerv alanı ilan edilir. Tarihi doku ile ilgili bizden bilgiler istendi ve biz verdik. O planı Kültür Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Özel bir şirket ve bir mimar ile birlikte çalışmalar yapıyor. O konu askıya çıkacaktır. Köprübaşından sonra rezerv alanı ilan etmişler. Birçok vakfın da oralarda mülkiyeti var, kişilerin mülkiyet hakları var. Restorasyon ve yapılacak çalışmalar ile ilgili belirsizlikler var. Tablonun tümünü görmemiz gerekiyor” dedi.

Amacımız İnsanlarımızı Olumsuz Şartlardan Kurtarmaktı

Hatay’ın riskli bölgeleri için deprem öncesinde ilgili bakanlıklara rapor ve projeler verilmesine rağmen hiçbir yanıt almadıklarını da sözlerine ekleyen HBB Başkanı Lütfü Savaş; “7 mahalle için 32 hektarlık alanda kentsel dönüşüm ve riskli alanlar için çok çalıştık. Dağ mahallesindeki insanlarımız sağlıksız koşullarda yaşıyor. Onları Narlıca Mahallemizin girişinde sağlıklı evler yapmak istedik. Bakanlıklar hiçbir yazımıza cevap bile vermedi. Dağ bandındaki projemiz onaylansaydı Kurtuluş Mahallesine kadar çok modern bir görünüm kazanacaktı o bölgeler. Amacımız oradaki insanlarımızı olumsuz şartlardan kurtarmaktı. Ben sosyal medya ve bulunduğum her yerde bunu dile getirdim” diye konuştu.

Savaş, Serinyol-Arsuz Madenli yolunun Ocak ayında bitirmeyi planladıklarını da söyleyerek ayrıca 3 köprü çalışmasının olduğunu belirtti.

Bölgenin Yüzde 64’ünün Hasar Alacağını Söyledik ve Yüzde 65’i Çok Ciddi Büyük Hasar Aldı

Savaş konuşmasının devamında ise; “2013 yılında kentsel dönüşüm yasası çıktı. Ben o zaman Antakya Belediye Başkanıydım. En kötü yapı stoğu Aksaray ve Emek Mahallesindeydi. Buraları riski alan ettiren benim. Ben CHP’ye geçince burayı Antakya Belediyesine verdiler. Antakya Belediyesi de yapamadı. 2019 yılında bakanlık kentsel dönüşüm strateji belgesi istedi bizden. 1 yıl içinde Antakya ve Defne ilçelerinde 46 mahalleye çalıştık. Buraları 26 bölgeye ayırarak yüzde 64’ünün büyük hasar göreceğini söyledik. Ve maalesef yüzde 65’i büyük hasar aldı. Bize izin verselerdi inşaata başlayacaktık ama izin vermediler” şeklinde konuştu.

Rantsal Dönüşüme Her Zaman Karşı Çıktım Yine Çıkarım

Emek ve Aksaray Mahalleleri için daha Antakya Belediyesinin kendi başkanlığı öncesindeki belediye başkanının tamamen rantsal bir şekilde düşündüğünü de açıklayan Başkan Savaş; “Bin 800 ile iki bin hak sahipliği var o mahallelerde. Ve orada 6 bin konut yapılmak istendi. 13 kat yapılması planlanıyordu. İnsanlara mezarlık yapacaklardı. Yeşil alan ve sosyal donatıların bile olmadığı alanlar oluşturulacaktı. Bu kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm. İnsanları kurtarayım derken bunu yapamazsın. Bu kadar hak sahipliğine 6 bin konut yaparak günah işlemiş olursunuz. Ben buna her zaman karşı çıktım” dedi.

 Altınözü’ne Yapmak İstediğimiz ve İhalesini Çıktığımız Arıtma Tesisine Bile Karşı Çıktılar

İktidar partisine ait belediye başkanlarının yapmış oldukları eleştirilere yönelik açıklama yapan Lütfü Savaş; “ Benden önce gelenler veya benden sonra belediye başkanı olanlar ne yaptı? 20 yıldır iktidarlar ama Hatay’da altyapı çalışmalarını ben yapıyorum. Altınözü’ne yapmak istediğimiz ve ihalesini çıktığımız arıtma tesisine bile karşı çıktılar. Oradaki insanlar sıkıntı yaşıyor ve kirli su da derelere akıyor” ifadelerini kullandı.

Depremin Ardından 9 Ay Geçmiş Olmasına Rağmen Ne Yaptılar?

Savaş, İskenderun’da yaşanan taşkınlıklar ile ilgili de açıklama yaparak; “İktidarın çıkardığı kanuna göre dolgu alanları Büyükşehir’e aittir. Ama İskenderun sahili ilçe belediyesine verildi. Depremde deniz kenarında yapılan dolgular çöktü. Burada bir çalışma yapılması gerekiyordu. Depremin ardından 9 ay geçmiş olmasına rağmen ne yaptılar? Bütün gece İskenderunlu hemşehrilerim ile orada bulundum. Ama İskenderun Belediye Başkanını göremedim?” dedi.

Tüm Yetki AFAD’ta

Deprem bölgesindeki bütün yetkinin AFAD’a ait olduğunu vurgulayan Savaş; “Değiştirilen kanun ile 2022 de bütün yetki AFAD’a verildi. Depremin ilk günlerinden itibaren bütün yetki AFAD’ta. Ve 8 bakanlık da AFAD’a yardım eder hükümetin çıkardığı kanunlara göre. Belediye olarak cenaze ve yangın desteklerinde bize görevler veriliyor. Ama biz depremin ilk günlerinden itibaren binlerce kişiyi kurtardık. Yol, kanalizasyon ve içme suyu gibi birçok alanda çalışmalar da gerçekleştirdik. Belediyemizden 166 personelimiz hayatını kaybetti. Binalarımız ya enkaz haline geldi ya da ağır hasarlı durumda” diye konuştu.

Hatay GAP’a Dâhil Edilmeli

Hatay’ın özel Afet Bölgesi ilan edilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Savaş; “Hatay özel afet bölgesi olmayı hak ediyor. Bazı illere özel çalışmalar daha önce yapıldı. Burada da teşvik getirilir,  vergi ve KDV muafiyeti yapılabilir. Ya da Hatay GAP’a dâhil edilmeli. 9 şehir GAP’a dâhil şu anda. GAP’ın Türkiye’deki yatırım bütçesinin yüzde 11’i. Eğitimden sağlığa ve teknoloji ile de buraya yatırım olur. Afet bölgesi olmasak da GAP’a dâhil edilmemiz gerekir” açıklamalarında bulundu.

Lütfü Savaş, Antakya Uzunçarşı ve Ayakkabıcılar Çarşı bölgesinde yaşanan şiddetli yağışlarda bölgenin sit alanı olduğundan dolayı çalışma yapılmasına izin verilmediğini hatırlattı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here