“Ataerkil-Heteroseksit Düzen Yıkılana Kadar Mücadele Edeceğiz”

0
268

özgürlüğün renkleri1LGBTİ Adına Konuşan Sergen Karşanbaş; “Ataerkil-Heteroseksit Düzen Yıkılana Kadar Mücadele Edeceğiz”

İskenderun’da ilk kez 1 Mayıs işçi bayramında adlarını duyuran İskenderun Özgürlüğün Renkleri LGBTİ’liler geçtiğimiz hafta sonu Boyacılar Parkında bir bildiri okudular. Toplantıya KESK’e bağlı bazı üyelerde destek verirken, LGBTİ adına konuşan Sergen Karşanbaş; “Dünya Sağlık Örgütünün eşcinselliği hastalıklar sınıflandırmasından çıkardığı güne işaret eden 17 Mayıs uluslar arası homofobi ve transfobi karşıtlığı günü, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki ve sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. Bizler; insanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, hepsiyle koordinasyon içinde olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Eşcinsellerin toplumun her alanında ezilmeye, dışlanmaya, ötekileştirilmeye, tacize, tecavüze ve hatta ölümlere mahkûm edildiğini de vurgulayan Karşanbaş; “Bunun sorumlusu yıllardır süregelen zihniyeti yaratanlardır. Eşcinsellerin toplumda heteroseksüellerle eşit seviyeye gelmesi için köklü bir sistem değişikliği şarttır. Transların kapısını kaynakla kapatanları da, Van’da depremzedeleri görüntü kirliliği yaratıyorsunuz diyerek kentten sürmeye yeltenenleri de tanıyoruz. Eşcinsellerin yaşamına kastedenleri de daha fazla kar için maden işçilerinin göz göre göre ölüme gönderenleri de tanıyoruz. Paranın saltanatını ve bu saltanat sürsün diye 12 yıldır ülkeyi faşizme sürükleyen AKP’yi de çok iyi tanıyoruz.

Bizler; kadınların, emekçilerin, çocukların, Gezi’de katledilenlerin, nefret cinayetine kurban giden LGBTİ’lerin katilleriyle; geçtiğimiz günlerde hükümetin ‘Kader’ diyerek ihmalkârlık suçunu örtmeye çalıştığı Soma’daki taşeron maden işçilerinin katillerinin aynı olduğunu biliyoruz. Homofobi ve transfobiye karşı mücadele ederken, LGBTİ bireylerin cinsel kimlikleri sebebiyle ayrımcı ve ötekileştirici davranışlara maruz kaldıklarında, zorbalıkla, hakaretle karşılaştıklarında, kısaca nefret söylemi ve nefret suçuna maruz kaldıklarında bu suçların cezasız kalmayacağı yasal düzenlemeleri talep ediyoruz.

Bizler ataerkil-heteroseksit düzen yıkılana kadar mücadele edeceğiz. ‘Ya eşitlik ya hiç’ şiarımızı toplumun her alanında duyuracağız. LGBTİ’liler alay edilmekten ve aşağılanmaktan korkmadıkları, yakınları ve toplum tarafından dışlanmaktan korkmadıkları, sapık, çürük, hasta, ahlaksız olarak nitelendirilmediği, devletin eşcinsel birliktelikleri tanıdığı ve sosyal haklarını teslim ettiği bir gelecek hayali içindeyiz. Mücadelemiz bunlar için olacaktır” şeklinde konuştu.

Karşanbaş açıklamasında, Soma’da hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaştıklarını ve ailelerine başsağlığı dileklerini de iletti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here