Altın Düşüşünü İkinci Haftaya Taşıyor

0
37

uğur fırat-piyasa10İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat haftanın ilk borsa değerlendirmesini yaptı. Yaptığı açıklamada yatırımcılar seslenen Fırat; “Altın düşüşünü ikinci haftaya taşırken 2 ayın düşüğüne geriliyor. Altın yatırımcısının, jeopolitik gelişmeler yerine ekonomik verileri fiyatlamayı seçmesi ile kıymetli metal düşüşünü ikinci haftasına taşıyor. Altın, bu yıl Federal Rezervin varlık alımında azalıma gideceği haberine rağmen yüzde 8,2 yukarıda seyrediyor. Altının yükselişinde Ukrayna ve Orta Doğu’da tansiyonun yükseliyor olmasının etkisi mevcut.

Aralık 2008’den bu yana gösterge faizi yüzde sıfıra yakın tutan FED bu hafta Temmuz ayı toplantı tutanaklarını açıklayacak. FED, söz konusu toplantıda varlık alımlarında 6. kez azaltım kararı almıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanmış olan sanayi üretimi verisinde ise artış gözlemlenirken ekonomik toparlanmanın da hız kazandığına işaret etmişti.

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelerle Türk Lirası da Euro ve Dolar karşısında olumsuz bir hafta geçirirken, kurlar haftanın ilk işlem gününe yatay başladı. Dolar/TL haftanın son işlem gününde tırmanarak 2.16’yı aşmasının ardından, bugün ise açılışa göre yatay seyirle saat 10.49 itibarıyla 2.1725’ten alıcı buluyor. Euro/TL 2.9085’ten fiyatlanırken, yarım Euro, yarım Dolardan oluşan sepet kur aynı dakikalarda 2.5399’da” şeklinde bilgiler verdi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here