“Alevilik İslam’ın Özü, Ta Kendisidir”

0
173

Gadir Hum Bayramında, Gadir Hum Biatı Konulu Konferans Düzenlendi

Alevi toplumu tarafından kutsal gün kabul edilen Gadir Hum Bayramı dolayısıyla, İskenderun AKAD tarafından İskenderun Kapalı Spor Salonu’nda konferans düzenlendi. İskenderun Kapalı Spor Salonu’nu dolduran binlerce vatandaş, önce saygı duruşunda bulundu ve coşkuyla İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudu. Kuran-ı Kerim tilaveti sunan AKAD İnanç Önderlerinden Kemal Gündüz, salonu dolduran binlerce insana unutulmaz bir Kuran-ı Kerim ziyafeti sundu.

Konferansa katılan AKAD İnanç Önderi Hüseyin Şanlı, “Gadir Biatı”nı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeliha Etöz “Güneşin Doğduğu Yerde Barış” konusunu, Şam Üniversitesi Tarih Bilimi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva “Aleviliğin Tarihi Süreci” konusunu, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doc. Dr. Taylan Koç “Siyasetin Dili ve Ötekileştirme” konusunu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Arş. Gör. Hakan Mertcan “Türkiye’de Laiklik ve Aleviler” konusunu, dinleyenlere aktardılar.

Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Başkanı Nihad Yenmiş, konferanstan birkaç saat önce İskenderun Denizciler Beldesi Şehit Teğmen Ahmet Tor kışlası yakınlarında bomba yüklü bir aracın patlatılması terör olayını kınayarak konuşmasına başladı. Yenmiş, konferansın açılış konuşmasında günün anlamını ve kutlamanın gerekçelerini açıklayarak; “Bugün İnsanlık tarihi, dinler tarihi ve en önemlisi İslam tarihi için çok önemli bir gündür. Bugün İslam’ın tamama erdiği, velayetin Hz. Ali’ye verildiği ve müstakim yolun ilan edildiği gündür. Bugün İslam tarihinin ve dolaysıyla tüm insanlık tarihinin seyrini değiştirecek olayın yaşandığı gündür. Bugün hak ve batılın, doğru ile yanlışın seçildiği gündür. Bugün “Bayram” günüdür. Gadir Hum Bayramı’nın hepimize kutlu olmasını diliyorum” dedi.

Müslümanlar Aleviliği Tanımadan Ölüp Gittiler

Aleviler yüzyıllardır kendilerini ifade etme fırsatı bulamadığını, Alevilere bu olanağın tanınmadığını ifade eden Yenmiş; “Aleviliğin ne olduğu bağnazların dilinden insanlığa aktarıldı. Bu yüzden asırların yetiştirdiği Müslümanlar Aleviliği tanımadan ölüp gittiler. Yeni nesiller de aynı anlayışların hâkim ve baskıcı yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğundan Aleviliği tanımadan yaşamakta, hatta Aleviliğin ne olduğunu öğrenme gereği duymamaktadırlar.  Ama artık zamanı gelmiştir. Kendimizi anlatmanın, tanıtmanın ve kardeşlerimizi aydınlatmanın vaktidir. Çünkü insanlar bilmediğinin düşmanıdır.

Aleviliği Ali’yi sevmek olarak algılayarak hafife almak, tek kelimeyle cahilliktir. Bugün yapılmak istenen Aleviliğin Ali sevgisine indirgenerek İslam dışı gösterilme çabasıdır. Oysa Alevilik; Allah’ı bilmektir, Peygamberi bilmektir, Kuran-ı Kerim’i in emir ve buyruklarını kabullenmektir, kula kulluğu ret etmektir, insanlar arasında ayrım yapmamaktır, insanları insan oldukları için sevmekti, emeğe saygıdır, özgürlükleri sağlamak, savunmak ve korumaktır. Alevilik insanlarda din, ırk, dil, cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi eşit görmektir. Alevilik adaleti mülkün temeli olarak görmektir. Alevilik çocukları bizden sonraki nesiller için yetiştirmektir. Mazlumun yanında zalime karşı çıkmaktır. Kısacası Alevilik İslam’ın özü, ta kendisidir. Biz bunu böyle kabul ediyor, böyle biliyoruz” şeklinde konuştu.

Konferansta bir konuşma yapan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek de; “Eğer bugün özgürce fikirlerimizi ifade edebiliyorsak, kardeşçe bir arada yaşayabiliyorsak bunu kesinlikle Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına borçluyuz. O’nu unutmayacağız ve unutturmayacağız. Barış, kardeşlik ve hoşgörü ile hep birlikte nice bayramlar temenni ediyorum” dedi ve büyük alkış aldı.

‘…Ancak Müminler Kardeştirler…’

İskenderun İlçe Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise; “Bir mecliste Allah’tan bahsedilirse, Resul Allah’tan bahsedilirse, Ehli-Beyt’ten bahsedilirse oraya Allah’ın rahmeti gider. Ben burada bugün kardeşliği görüyorum. Birlik ve beraberliği görüyorum. ‘Ancak müminler kardeştirler’ ayetinin tecellisini görüyorum” diye konuştu.

AKAD İnanç Önderi Hüseyin Şanlı’nın büyük beğeni toplayan “Gadir Biatı” konulu konuşması salonda bulunan binlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here