AKOM Tarafından Öğrencilere Deprem ve Yangın Tatbikatı Düzenlendi

0
327

İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından öğrencileri bilgilendirmeye yönelik, deprem ve yangın tatbikat çalışması sürüyor. Bu kapsamda İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği İlköğretim Okulu’nda deprem ve yangın tatbikatı düzenlendi.

Öğrencileri bilgilendirmeye yönelik düzenlenen deprem ve yangın tatbikatını, öğrenciler büyük bir dikkatle izledi. Tatbikata, İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri katıldı.

Depremde sirenlerin çalmasıyla, tatbikat başladı. Okul güvenli bir şekilde boşaltıldı. Tatbikatın senaryosu gereği okulun bahçesinde oluşturulan küçük yangın, olay yerine çağrılan İtfaiye Müdürlüğü aracı yardımıyla itfaiye erleri tarafından tamamen söndürüldü. Binada mahsur kalan öğrenci, itfaiye aracı yardımıyla itfaiye eri tarafından kurtarıldı. Yangın tatbikatı senaryosu gereği, öğrenciler de müdahale edilmek üzere İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi görevlilerince, İtfaiye Müdürlüğü’nün ambulansına alındı. Deprem ve yangın tatbikatı, başarıyla tamamlandı.

Öğrencilere yangın ve deprem bilgilendirme çalışması

İskenderun Emel Akçay İlköğretim Okulu ve Alpaslan İlköğretim Okulu öğrencilerine de, İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ve İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nce, yangın ve deprem konusunda bilgilendirmede bulunuldu.

İtfaiye Müdürlüğü hizmet binasını ziyaret eden öğrencilere, itfaiye erleri tarafından önce itfaiye araçları tanıtıldı. Öğrencilere itfaiyenin yaptığı görevler, yangın çeşitleri, söndürme, olası bir yangında  Alo İtfaiye 110 numaralı telefonun aranması gerektiği konusunda bilgiler veren İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürü Ömer Çolak, Alo İtfaiye 110 telefon hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi, kibrit, çakmak, elektrikli aletlerle oynanması konusunda öğütlerde bulundu. Öğrenciler, AKOM tarafından deprem konusunda da bilgilendirildi.

İnönü İlköğretim Okulu’nda da deprem ve yangın konusunda bilgilendirme çalışması yapıldı.  İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi görevlisi Mehmet Elmas, öğrencilere deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında ne yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli Ali Köybaşı da, öğrencileri itfaiyenin görevleri, yangınların önlenmesi, olası yangına müdahale konularında bilgilendirdi. Öğrencileri bilgilendirmeye yönelik, deprem ve yangın tatbikatları ile bilgilendirme çalışmasının süreceği belirtildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here