Akçay’da Olivin Maden Ocağına İzin Çıkmadı

0
20

İskenderun’da Akçay Mahallesinde yapılması planlanan Olivin Maden Ocağı ve Kırma Eleme tesisinin kurulmasına izin çıkmadı. ÇED sürecinin yakından takip edilmesi ve yapılan incelemelerin ardından İskenderun’a zarar vereceği yönünde karar çıkması ile tesisin kurulması iptal edildi. İptal müjdesini, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Avukat Abdülkerim Güven yaparken, iptal konusunda emeği geçenlere de teşekkür etti. Güven açıklamasında, şunları söyledi;

“İlçemizde; başta Akçay Mahallemiz olmak üzere birçok mahallemizi ilgilendiren Olivin Maden Ocağı ve Kırma Eleme tesisi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Başvuru dosyası, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından incelenmiştir.

Aziz Hemşerilerimizin isteği ve görüşü bu maden ocağının İskenderun’umuza zarar vereceği yönünde olmuştur. İskenderun Halkının bu haklı talebi karşısında ÇED süreci yakından takip edilmiş ve neticede T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2021 tarihli ve aşağıda sunulan yazıdan da anlaşılacağı üzere ÇED Süreci sonlandırılarak kurulması planlanan Maden Ocağına izin çıkmamıştır.

Bu süreçte Bakanlık nezdinde gelişmeleri adım-adım takip eden Hatay Milletvekilimiz Abdulkadir Özel’e teşekkürlerimizi sunarız.

Ak Parti olarak her zaman Milletimizin yanında ve emrindeyiz. Alınan bu kararın tüm İskenderun’umuza hayırlı olmasını diler. Tüm hemşerilerimize sağlık mutluluk ve esenlikler dilerim.”

İskenderun Güzelköy, Bekbele ve Aşkarbeyli Mahallelerine yakın bir bölgede yapılması planlanan Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine yönelik, yapılmak istenen ÇED Toplantısı, vatandaşların ve çevrecilerin gösterdiği tepki üzerine gerçekleştirilememişti. ÇED Toplantısı, yaşanan arbedelerin ardın iptal edilmişti. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here