Uğur Ateş; “AKMİB İhracatı Yine Yükselişine Devam Etti”

0
69

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Ateş; “AKMİB İhracatı Yine Yükselişine Devam Etti”

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Başkanı Uğur Ateş, AKMİB’in 2017 yılında her ayı artışla kapatmaya devam ettiğini kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatının, Haziran ayında 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 2,3 oranında düşüş ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, sektörler arasındaki yerini koruyarak, 1 milyar 286 milyon dolarlık ihracat rakamı ile otomotiv ile hazır-giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından yine üçüncü sırada yer aldığını belirten Ateş; “Akdeniz İhracatçı Birlikleri 2017 yılı Haziran ayı sektörel bazda ihracat rakamları verilerine göre, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, yıllardır değişmeyen AKİB’in lokomotif sektörü unvanını elinden bırakmadan, 285 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB), Haziran ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla %15 oranında bir artış yakaladı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 22 oldu.

AKMİB’in bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar Ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünlerin, geçen yıl aynı döneme kıyasla %24 oranındaki artışı ve toplam ihracattaki % 75 oranındaki payı,  Birliğin Haziran ayı ihracat artışındaki rolünü ortaya koydu. Plastikler Ve Mamulleri’nde ise bu dönemde %5 oranında bir düşüş yaşanırken, bu ürün grubunun hedef ülkeleri geçen ay olduğu gibi Almanya, Irak ve İtalya olarak sıralandı.

Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Mısır Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya Malta ve Birleşik Devletler oldu. Cebeli Tarık, Singapur, KKTC, Romanya ve Irak ise ilk 10’daki diğer ülkeler olarak sıralandı.

2017 yılı Haziran ayında, Singapur ve Romanya ülkelerindeki rekor ihracat artışlarında, geçen sene ihracat yapılmayan Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler ihracatı etkili oldu” şeklinde bilgiler aktardı.

2017 yılına artışla başlayan Türkiye kimya sektöründe haziran ayında ilk defa bir düşüşle karşılaştıklarını ancak % 2,3 oranındaki bu düşüşü ilerleyen dönemlerde kolayca kapatabileceklerini düşündüklerini kaydeden Ateş; “Ülke genelindeki bu düşüşe rağmen, AKMİB ihracatı yine yükselişine devam etti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla %15 oranındaki artışı ile %22 pay sahibi oldu. Yılın ilk 5 aylık döneminde, ülke genelindeki sektörel artışının üzerinde bir artış yakalayan ve bu ay ülke genelindeki düşüşe rağmen artışa devam eden AKMİB ihracatında lokomotif alt sektör olan Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar Ve Ürünler’in payı çok büyük. Plastik ve anorganik kimyasallar alt sektörlerinde ihracat düşüşü yaşamamıza rağmen, anorganik ve boya gibi ilk sıralarda yer alan alt sektörlerimizde dönemi artışla kapattık.

Bu dönemde, Plastik ve Mamulleri alt sektöründe Almanya’daki %30 oranındaki düşüş dikkat çekerken, anorganik kimyasallar grubunun ihracat artışında ise İspanya, Yunanistan ve Hindistan ön planda yer aldı. AKMİB ihracatında lider olan Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünleri pazarlarının sıralaması her dönem AKMİB pazarları ile paralellik gösteriyor. Haziran ayında AKMİB pazarlarında en çok ihracat yapılan ilk 9 ülkede en yüksek pay bu ürün grubuna ait” diye konuştu. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here