Türk Askerinin İskenderun’a Girişinin 75. Yılı

0
106

iskenderun bayram1Türk askerinin 5 Temmuz 1938’de İskenderun’a girişinin 75. yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen törene, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral N. Atilla Demirhan, gaziler, sivil ve askeri protokol üyeleri katıldı.

İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmalarıyla başlayan tören saygı duruşuyla devam etti. İstiklal Marşının okunmasının ardından da İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bu günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Civelek: “Hatay Davası, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Ayrılmaz Bir Parçasıdır”

Başkan Civelek; “Kurtuluş Bayramımızın 75. yıldönümünü, bugün de 5 Temmuz 1938 gününde olduğu gibi gururla, sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı tarihi gün, Hatay Davasının, Hatay halkının milli iradesinin doğrultusunda sonuçlandığı tarihsel sürecin en önemli aşamasıdır. Albay Şükrü Kanatlı komutasında ordumuz Fransız işgali altındaki İskenderun’a 5 Temmuz 1938’de girmiş bir kurtuluş sevinci ve coşkusu yaratarak, Hatay Davasını beklenen ve özlenen çözümüne büyük ölçüde yaklaştırmıştır.

Hatay Davası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için başlatılan ulusal kurtuluş mücadelemizin ayrılmaz bir parçasıdır. Başında Misak-ı Milli’nin dışında kalan işgal altındaki Hatay mücadelesi Kuvayi Milliye ruhuyla Hatay halkı tarafından başlatılmıştır. Bu soylu davanın en büyük destekçisi ve bizzat sahibi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Atalarımızın, değerli büyüklerimizin mücadelesi büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün desteği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi hamlesi, Hatay Davasını büyük önderin istediği bir istikamette sonuçlandırmıştır.

2. Dünya Savaşı’nın ateş çemberinde dünyanın yıkıma ve felakete uğradığı bir dönemde, Türkiye Cumhuriyeti’nin yürüttüğü diplomasi mücadelesiyle Hatay Davasının sonuçlandırılması dünya barışına bir katkıdır. Kurutuluş Bayramımızın 75. Yıldönümünde, Yurtta Barış Dünyada Barış şiarıyla bütün dünyaya seslenen Mustafa Kemal Atatürk’ü, Albay Şükrü Kanatlıyı, kahraman ordumuzu ve Hatay Davasında canlarını feda eden şehitlerimizi ve bugün aramızda bulunmayan atalarımızı şükranla, sevgiyle ve saygıyla anıyoruz” dedi.

iskenderun bayram2

Çağdaş Bir Kent Olma Yolunda Hızla İlerleyen İskenderun’da Yaşamak Ayrıcalıktır”

Kentleri, canlı bir organizmaya benzeten Başkan Civelek, konuşmasına İskenderun’a yapılan hizmetleri anlatmakla sürdürdü. Civelek; “Binlerce yıllık tarihi geçmişinde pek çok uygarlıkların yaşandığı güzel İskenderun, Türkiye’nin sürekli gelişen, büyüyen en önemli kentlerinden biridir. Çağdaş bir kent olma yolunda hızla ilerleyen İskenderun’da yaşamak ayrıcalıktır. Dünya’da ve Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 75’i kentlerde yaşamaktadır. Kentler yaşam merkezleri olarak artık ülke politikalarını belirler hale gelmiştir. Kentleri, canlı organizma gibi insana benzetmek mümkündür. Sağlıklı bir insanda olduğu gibi başta beyin olmak üzere bütün organların fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirmesi gerekir. Kentler için de öyledir. Sağlıklı ve düzenli işleyen bir altyapı olmadan kentlerde yaşamak büyük bir sıkıntıdır. Altyapıyı inşa etmeden kentlerin üstyapısını inşa etmek boşuna bir çabadır. Bu anlayışla çalışmalarımızda önceliğimiz İskenderun’un altyapısı oldu. Bugün İskenderun’un altyapısını büyük ölçüde tamamladık.

Hizmetlerimizi ve çalışmalarımızı İskenderun’un uzun dönem geleceğini öngörerek ve dünyayı tehdit eden küresel iklim değişikliğini dikkate alarak, İskenderun için yaşamsal önemde olan projeleri hayata geçirdik. Geçtiğimiz ay İskenderun’da ilk defa Uluslararası Heykel Sempozyumu düzenledik. Türkiye’den ve yabancı ülkelerden sempozyuma katılan değerli heykeltıraşların eserlerini sahil bandındaki parklarımıza yerleştirdik. Deniz ve liman kenti olan İskenderun’un kimliğine uygun, halkımızın özlemle beklediği iskelemizi tamamladık. Uzun yıllar ihmal edilmiş, İskenderun’un geleceğini biçimlendirecek yeni imar planımızı, şehircilik ve planlama ilkelerinden ödün vermeden hazırladık. İskenderun’a karşı olan sorumluluğumuzu başarıyla yerine getirdik” diye konuştu.

“Binlerce Yıllık Geçmişe Sahip Güzel İskenderun’umuz Barış, Huzur ve Hoşgörü Kentidir…”

İskenderun’daki festival etkinlikleri ve sanatsal faaliyetlere de değinen Civelek; “Turizm ve Kültür Festivalimiz başladı. Geçtiğimiz yıllardaki festivallerimiz gibi konserlerle, sanat, edebiyat, kültür ve spor etkinliklerimizle halkımızın beğeneceği bir festival programı hazırladık. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların sağlıklı bir şekilde spor yaparak ve iyi bir eğitimle yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Kadın Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezlerimizde ki ücretsiz kurslarımızla kadınlarımız kendine güvenen, kendisine saygısı olan eğitimli, bilgili bireyler olarak sosyal yaşamda hak ettikleri yerlerini alıyorlar. Kadınlarımızın ürettiği el emeği ürünler ve sanat eserlerini, Kadın Kültür Merkezlerimizdeki sosyal aktivitelerini hayranlıkla izliyoruz. Türkiye’nin çağdaşlaşmasında ve modernleşmesinde Türk Kadını’nın katkılarını her zaman takdirle karşılıyoruz.

iskenderun bayram3

Mustafa Kemal Atatürk, en büyük eseri olan Cumhuriyeti gençliğe emanet etti. Cumhuriyetimizin değerleriyle, akıl ve bilimin ışığında yetişen gençlerimizin enerjisi, dinamizmi, idealizmi Türkiye’nin aydınlık geleceği için umut veriyor. Gençlerimizin değişen dünyaya ayak uyduran yenliklere açık görüşlerine, düşüncelerine ve demokratik taleplerine kulak vermeliyiz. Türkiye’yi ve kentlerimizi gençlerimizle birlikte yönetmeliyiz. Gençlerimize güveniyoruz. Yaşamaktan mutluluk duyacağımız, kendimizi bugünümüzle ve geleceğimizle bu kente ait hissedeceğimiz bir İskenderun için çalıştık. Yapacağımız çok şey var. Binlerce yıllık geçmişe sahip güzel İskenderun’umuz bugün herkesin hayranlıkla izlediği barış, huzur ve hoşgörü kentidir” şeklinde konuştu.

Civelek, Anıt Şeref Defterini de İmzaladı…

Konuşmanın ardından Başkan Civelek, Anıt Şeref Defterini imzaladı. Başkan Civelek şeref defterine şu cümleleri yazdı;

“Mustafa Kemal Atatürk’e,  Kahraman Türk Ordusuna, Yaşamlarını Hatay davasına adayan büyüklerimize ve şehitlerimize;

Tarihini bilmeyen geleceğini kuramaz. 5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un emperyalist işgalden kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Bu anlamlı tarihi gün bize özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. Kaderimizi birleştirdiğimiz çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunda aydınlık bir geleceğin önünü açmıştır.

5 Temmuz 1938’deki kurtuluş günümüzü bu tarih bilinciyle kutluyor ve geleceğimize bu milli şuurla bakıyoruz. Hatay Davasına ve Kurtuluşa yüreklerinizi koydunuz. 5 Temmuz 1938’de bize büyük gurur ve onur yaşattınız. Sizleri her zaman şükranla anıyoruz. Ruhlarınız şad olsun.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here