Stratejik Plan, Kentin Geleceğidir!

0
121

bld-stratejik planYerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişimin Geliştirilmesi Semineri

İskenderun’un pilot kentler arasında yer aldığı Yerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişimin Geliştirilmesi Projesi kapsamında iki gün süreli düzenlenen, eğitim semineri başladı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği finansmanı ile İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Yerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki “Katılımcı Analitik Araçların Stratejik Planlamaya Entegrasyonu ve Yerel Yönetişim Değerlendirmesi Eğitim Semineri” Ontur Otel’de düzenlendi.

Eğitim Seminerinde konuşan, Eğitim ve Etkinlik Uzmanı Asmin Kavas Urul, proje kapsamında İskenderun’da yapılan çalışmalara değindi. Diğer pilot kentlere göre, en aktif muhtar katılımının İskenderun’da olduğunu belirten Urul, raporlama sürecinde muhtarların görüşünün ışık tuttuğunu ifade etti. Muhtar hizmet önceliklendirme sonuçlarında sekiz hizmet başlığının yer aldığını belirten Urul, “İskenderun’da diğer illerden farklı olarak eğitim gündeme geldi” dedi. Belediyenin katkısıyla ulaşım, sosyal hizmetler ve altyapı sektörü olmak üzere üç çalışma grubunun belirlendiğini ifade eden Urul, ihtiyaçların mahalleler ölçeğinde belirlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Kamu kaynağının daha verimli, etkili ve vatandaş odaklı kullanılmasını öngören stratejik planlamanın temel bir rehber olduğunu vurgulayan Eğitim ve Etkinlik Uzmanı Asmin Kavas Urul; “Stratejik plan kentin beş yıllık geleceğinin fotoğrafını çeken belgedir. Performans programı olmak istediğimiz yere nasıl gideceğimize dair bir yıllık beklenen uygulamaları gerçekleştirir. Faaliyet raporu kaynaklık eder. Gittiğimiz yolu tarifleyen de faaliyet raporudur” diye konuştu.

Kent Konseyi çalışma gruplarının önerileri gerçekleştirildi

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Dönmezer, 2010-2014 yılı içerisinde belirlenen stratejik planda sosyal hizmetler, altyapı hizmetleri, ulaşım hizmetleri olarak üç temel ana başlık altında alındığını ifade etti.

Kent Konseyi yönetim kurulunun 2009 Kasım ayında meclis salonunda oluşturularak, hedeflerin belirlendiğini anımsatan Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Dönmezer; “Sosyal hizmetler bölümündeki halkla ilişkiler, tanıtım hizmetleri sosyal ve kültürel faaliyetlerin tamamını gerçekleştirdik” dedi.

Kent müzesi, ramazan şenliği, ramazan yardımları, öğrencilere kırtasiye, bot ve mont yardımı, başarılı öğrencilerin ödüllendirilmesi, toplu nikah, sosyal market gibi çalışmalara da değinen Başkan Yardımcısı, festivalin minimum rakamlarla gerçekleştirildiğini, İstanbul, Ankara ve İzmir’de Hatay Günleri adı altında Valiliğin marka kent projesi içinde hazırladığı bu çalışmalara katılım sağlanarak, İskenderun’un en iyi şekilde tanıtımının yapıldığını ifade etti.

İskenderun Belediyesi Strateji Planlama görevlisi Emine Dener Gül, İskenderun Belediyesi’nin temel ilkesinin kentin temel ihtiyaçlarına sosyal belediyecilik ve şeffaf yönetim anlayışıyla çözüm getirmek olduğunu belirtti.

Belediye olarak misyonun sosyal yönetim anlayışı ile kent halkının ortak ihtiyaçlarını katılımcı, şeffaf, çağdaş bir şekilde karşılayarak sahip olunan kaynakları planlı, etkin ve verimli bir şekilde kullanmak, yaşanabilir bir çevrede insanımızı tarihi, ekonomik ve kültürel zenginliklerini koruyarak kaliteli yaşam düzeyi sunmak, vizyonun yaşanabilir bir çevreye sahip turizm, ticaret ve kültür alanlarında örnek dünya kenti olmak şeklinde ifade eden Strateji Planlama görevlisi Emine Dener Gül, belediye olarak temel alınan ilkelerin ise İskenderun halkının ihtiyaçlarını baz olarak kabul etmek, anlayışlı, güler yüzlü ve çözüm üreten, şeffaf bir belediye olmak, teknolojik gelişmeleri takip ederek daha modern bir belediye olmak, oluşmuş bilinçli bir toplum ile belediyenin verdiği kaliteli hizmetin birleştirilmesi sonucu çağdaş bir şehir oluşturmak, planlanan eğitimlerle personelin eğitim seviyesini yükselterek hizmet anlayışı geliştirmek şeklinde belirtti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here