Sporda Akil İnsan Var mı? (3)

0
10

Değerli okurlarım, ‘Onurlu bir yaşam ve iyi huy, ahlak sanat gücüyle birleşince böylesine efsane sanatçılar ortaya çıkıyor’ demiştim son olarak. Ülkesinden aldığını, yine ülkesine vererek ödeşen bu tür güzel insanlar bile anılarına saygılı olalım, yaşayanların da kıymetini bilelim. Akil insanlara da fazla bir şey söylemeyelim. Ne yapsın zavallılar?!.

Sanat gücüyle bütünleşmiş haysiyetli bir yaşam, iyi huy ve ahlakla ortaya çıkan efsane sanatçılarımızdan sadece bir kaçını sayabildim. Aslında o kadar çok ki saymakla bitmez. Hayatta olanlara sağlık ve afiyet, ebediyete intikal edenlere de rahmet diliyorum.

Asıl kimlerden korkmamız gerekiyor, biliyor musunuz? Yaşamında zor gün görmemiş, hiç kazık yememiş olanlardan korkacaksın. Kazığın ne olduğunu bilmediklerinden, kazık atmakta bir an bile tereddüt etmezler. Fakir fukaradan, ekmeği zor bulanlardan değil, sonradan görmüşlerden korkacaksın. Onların yanına yaklaştığın anda, sinir sistemin allak bullak olur şalterlerin atar.

“Çok iyi adam” ve “Namuslu kadın” rolü üslenen ve aynı bu kavramları sık-sık tekrarlayanlardan ürkeceksin, korkacaksın, yanlarına yaklaşman gerektiğinde de olağanüstü dikkatli olacaksın. Aslında, korkulacak daha çok şeyler var, aklımdayken yazayım da gitsin. Biraz sonra da futbolun korkulacak yanlarına bakacağız. Her şey sırayla…

Sevmediği insanları ve de onların küçük hatalarını büyüterek diline dolayanlardan korkacaksın. En yakın dostunuz bile olsa, hiç şüpheniz olmasın ki, desteğinizi çektiğiniz anda aynı şeylerin fazlasını sana yapar. Ondan korkun. Varlık içinde yüzenlerden, daima parası olanlardan korkacaksın. Çünkü onlar parasızlığın ne olduğunu bilmezler, üstelik yoksulların yanında mütemadiyen paradan söz ederler. Onlara sakın ola ki işiniz düşmesin. Bire bir olduğunda o zavallıların yakasını toparlayıp, yüzlerine tüküreceksin. Müstahaktır!

Hayâsız kadınlardan korkacaksın, olanca iftirayı çekinmeden atarlar, genel olarak onların işidir. Dilleri sivridir, hiç paslanmaz devamlı çalıştığı için.

Bir arkadaşım vardı, şimdi hayatta mı bilmiyorum. Şöyle söylemişti; ‘Minareler süngümüz, camiler kışlamız’ falan. Ne demek istemişti anlayamadım ama benim bildiğim camilerde ibadet edilir, Allah’ın evidir. Yanlış duymuş olabilirim. İşitme kaybım var da ondan. Zaten bir dostum, alakasız bir ortamda “Sen işitme engellisin” demişti. Yalan değil, doğru. Allah başka ayıp vermesin. Nihavent bir spor makalesi okudunuz. Yarın da futbolun korkulacak yönlerini sizlere sunmaya çalışacağım.

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here