Şahin; “Hatay İlelebet Türk Yurdu Olarak Kalmaya Devam Edecek!”

0
10

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin; “Suriye Halk Meclisi tarafından Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümünde ‘Hatay’ı geri alacağız’ diyerek imza attığı, ülkemizin toprak bütünlüğünü hedef alan hadsiz ve hukuksuz bildiriyi şiddetle kınıyoruz” dedi.

Atatürk’ün son mirası olan bu toprakların bizim namusumuz olduğuna işaret eden Şahin; “Birleşmiş Milletler verilerine göre, AKP’nin ihvancı yanlış politikaları sonucu kayıt dışılar ile birlikte ‘5 milyon Suriyeli ülkemizin her yerine yayılmış ve bu milli güvenlik meselesi haline gelmiştir’ dedik, hala da diyoruz. AKP hükümetinin resmi verilere göre 3,8 milyon Suriyelinin 800 bini Hatay’da yaşıyor. Hatay’ın ve Türkiye’nin demografik yapısını değiştiren dış politikalar sonucu gelinen süreçte, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi ve tüm imtiyazlardan faydalandırılması bu sonucu doğurmuştur.

Demografik yapının değişmesinden yüz bularak, yarın bir referandum yapılsa Hatay’ı geri alabiliriz diye hülyalara kapılanlar bilmelidir ki Hatay Türk yurdudur ve Misakı Milli sınırları içindeki tek bir karış toprak dahi pazarlık konusu edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekili Şahin açıklamalarının devamında şunları söyledi;

“2011 yılından bu yana karşılıklı yara alan Suriye-Türkiye ilişkilerinin barışçıl çözümünden yanayız. Bu tarz bir açıklama bölgedeki sorunların çözümüne katkı sunmayacağı gibi daha da derinleştirecektir. Ancak yüzyıllardır barış içinde yaşayan Türk ve Suriyeli halk ülkelerini fırsatçı, ikballeri uğruna vatanını ateşe atan politikacılara karşı duracak, kışkırtıcı söylemleri bertaraf edecektir!

İçerideki ve dışarıdaki tüm hainler bilsin ki; bağımsız bir devlet iken devlet olmayı millet olmaya tercih ederek kendi iradesiyle Türkiye’ye katılan Hatay, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Tayfur Sökmen’in büyük mücadelesiyle 82 yıldır olması gereken yere, Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı olarak ilelebet Türk yurdu olarak kalmaya devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ diyerek notayı koyduğu Hatay ve bu topraklar bizim namusumuzdur. Hatay Türkiye’dir!” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here