Milletvekili Ertem; “İlkeli Delegelerin Tespiti İçin Kesinlikle Sandık Gerekiyor”

0
70

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, partilerinde seçim sürecinin başladığını ifade ederken, adaletli bir delege seçimi için sandığın şart olduğunu savundu.

CHP Genel Merkezinin üye listelerini güncellemesi ve olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatmasıyla birlikte seçim süreci başladığını ve 3 Temmuz’da üye çizelgelerinin askıya çıktığını kaydeden Milletvekili Ertem; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve Güvenpark’taki başlangıcından Maltepe’deki muhteşem finaline kadar büyük bir gururla yer aldığımız tarihi Adalet yürüyüşündeki ruhla adil bir seçim gerçekleştirmek adına, 19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimleri daha da büyük bir anlam kazandı. Delege seçimleri parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü  dönemdir. Kırılan ve küstürülen bu üyeleri tekrar partiye kazandırmak çok zordur. Genel Başkan’ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür.

Yönetmelik “Seçim, önceden duyurulan gün, yer ve saatte gizli oy ve açık sayım yöntemiyle yapılır” diyor.  Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman bir kısım CHP’lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP’nin büyümesini engelliyor” şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Her platformda demokrasiyi savunan partilerinin kendi seçiminde de aynı hassasiyeti göstermesinin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Ertem; “Türkiye’ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP’nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay’da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum. Bunun takipçisi olacağımı ve sandık konulması için elimden gelen tüm gayreti göstereceğimi partililerimizin bilgisine sunarım” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here