‘Milletin İradesinin Devletin İdaresine Dönüşme Süreci’ Konferansına Yoğun İlgi

0
33

Ersoy; “Milletin Verdiği Mesajları Çok İyi Okumak Gerekmektedir”

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), İskenderun Belediyesi ve Belen Belediyesi iş birliği ile düzenlenen “15 Temmuz-Direnişten Dirilişe: Milletin İradesinin Devletin İdaresine Dönüşme Süreci” konulu Konferans; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy’un sunumuyla; İSTE Merkez Kampus, Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleşti.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ev sahipliğinde düzenlenen programa; Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Belen Kaymakamı Hayrettin Doğan, İskenderun ve Belen Belediye Başkan Yardımcıları, Hatay Özel Harekât Şube Müdürü Abdulmuttalip Aslan, İskenderun İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, İskenderun İlçe Müftüsü Osman Şekerci, 15 Temmuz Şehidi Gülşah Güler’in anne ve babası ile protokol üyeleri, öğretim elemanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program “15 Temmuz Vakit Gelir” isimli video gösterisi ile devam etti.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “Tüm şehitlerimizi saygıyla ve şükranla anıyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize hayırlı bereketli ömürler diliyoruz. Devletimizin bölünmez bütünlüğü için gerektiğinde canını ortaya koyabilecek, milli ve manevi değerlerine duyarlı olan bilim ve teknoloji uzmanları yetiştirebilmek için Üniversitemiz olarak canhıraş çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Milli ve yerli teknolojiyi üreten ve üretecek bilim ve teknoloji uzmanlarını, teknologları yetiştirmek için Teknoversite olarak çaba gösteriyoruz. Çünkü biz, tam bağımsızlığın en önemli unsurlarından birinin de teknolojik bağımsızlık olduğuna inanıyoruz ” dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Hatay Valisi Rahmi Doğan: “O geceyi yaşayanlar bilir. Ben de o geceyi sıcak sıcak yaşayan birisiyim. Öncelikle şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize sağlık, sıhhat diliyorum. Yüce Türk milleti o gün, o gece yapması gereken neyse çıkmıştır ve gereğini de yapmıştır. Bu millet yüzyıllar boyunca birtakım badirelere, birtakım sıkıntılara maruz kalmıştır ve bunların da altından kalkmasını çok iyi şekilde bilmiştir. 15 Temmuz’da bunlardan bir tanesidir.

O gece sokakları, meydanları, köprüleri doldurup buradaki hain girişime dur diyebilen bu millet ve bu milletin evlatlarını da şükranla anmak lazım. Hocam burada konuşacak zaten, kendisi çok iyi bir hatip kendisini de çok iyi tanıyorum. Ona şunu söylemek istiyorum ki 15 Temmuz’u unutmamak ve unutturmamak lazım. Biz çok çabuk unutan bir milletiz ve geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Bugün FETÖ’yle mücadelede gelmiş olduğumuz noktaya baktığımızda yine merhamet duygularımızın, vicdan duygularımızın kabardığını hissediyoruz ve adeta unutmuş bir vaziyette birileri öldü gitti ama birileri var, bunları nasıl kurtarırız, nasıl çıkartırız hesabı yapılıyor. 15 Temmuzların sene-i devriyelerinin en önemli hususu budur.

İşte biraz önce videoyu izlediğimizde o geceyi ben tekrar yaşadım. Kars’ta o zaman yeni, bir aylık valiyken, 16 tankla çevrildik ve benim iki Vali Yardımcım, beni haberdar etmeden darbe saatinde, saat 22.00 gibi Tugay Komutanlığına giderek Tugay Komutanıyla birlikte darbe girişiminde bulundu. Bu şunu gösteriyor, şunun için ifade etmek istedim: bu darbe girişimi sadece askerin içerisindeki bir girişim değil bu sivil ayağıyla birlikte komple kırk yıl hazırlanmış, planlanmış, programlanmış ve o gece de haberdar olarak sivil ayakla birlikte, askeri ayakla birlikte ve dış mihraklarla birlikte icra edilen bir durumdur.

Tabi bu millet bunun altından kalkabilecek güçtedir, ferasettedir, dirayettedir, kuvvettedir ve bundan sonra da bu topraklarda yaşayabilmek için bu kudreti göstermek lazım, çocuklarımızı yetiştirmek lazım ve çocuklarımıza da bunu sürekli hatırlatmak lazım.

Ben tekrar şehitlerimize rahmet diliyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu coğrafyada yaşamak gerçekten zor, her gün şehit veriyoruz. Minnettarız, şükranız. Bizi millet yapan, bu toprakları da vatan yapan bu şehitlerin kanıdır. Şehitlerimizin bu topraklara düşen canıdır. Bu yüzden onları hiçbir zaman unutmuyoruz. Onların hatıralarını yâd etmek adına devlet olarak, millet olarak, birey olarak da her şeyi yapmaya hazırız. Ben tekrar böyle bir program hazırladıkları için Rektörümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konferansı vermek üzere kürsüye gelen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy: “Esas mesele, milletin çocuklarının milleti temsil ettiğini bilmektir. 15 Temmuz’da Türkiye bir zihin bulandırma ve kargaşa ortamına sürüklenmeye çalışılmıştır. ‘15 Temmuz kontrollü girişimdi’ diyen bir zihniyeti anlamak mümkün değildir. 15 Temmuz’u meşrulaştırmaya çalışan bir zihniyete, milletin evlatları o gün olduğu gibi bugün de engel olacaktır. Bizler bunu biliyoruz. Milletin verdiği mesajları çok iyi okumak gerekmektedir. Ülkemizin işgal edilmeye çalışıldığını görmek lazım.

Hatay’ı Türkiye’den koparma, Doğu ve Güneydoğu’nun işgali ve Türkiye’ye el koymayı planlayan hainler, milletin hakikati anlamasına engel olmaya çalışmaktadır. Memleketimizin emperyalist devletler tarafından kurulan bozuk sistemin bir parçası haline getirilmeye çalışıldığı bir gerçektir. Türk milletinin medeniyet ile kurduğu ülkesinin yeniden tüm âleme nizam verme gücüne sahip olduğu bilinmektedir.

Emperyalistler sömürgelerini meşrulaştırmak için ‘kurtarıcı’ gibi görünmeye çalışarak bizi bölmeye çalışmaktadırlar. Üretimimizin durdurulması için her şeyi yapmaktadırlar. Ne zaman toparlandık, durdurmak için ellerinden geleni yaptılar. Son 20 yıldır kendimize gelmeye çalıştık ülke olarak. Şu an kendi İHA-SİHA, savunma silahlarını, araştırma gemilerini yapabilen bir ülkedir Türkiye” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda programa katılımları dolayısıyla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy ve şehidimiz Özel Harekât Polisi Gülşah Güler’in ailesine bir teşekkür plaketi verildi. Konferansın ardından Vali Doğan ve beraberindeki heyet ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Karma Sergisi’nin açılış kurdelesini kesmesi ve sergiyi gezmesi ile program sona erdi. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here