Köklü; “50-70 Yaş Arası Herkesi Tarama İçin KETEM’e Bekliyoruz”

0
167

KETEM Birim Sorumlusu Dr. Gülden Köklü; “50-70 Yaş Arası Herkesi Tarama İçin KETEM’e Bekliyoruz”

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Birim Sorumlusu Dr. Gülden Köklü, merkezleri hakkında bilgiler verdi. İskenderun’da KETEM’in 2014 yılında kurulduğunu, Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde bakanlığa bağlı faaliyet gösterdiğini anlatan Dr. Köklü, Ketem’in kanserlere ortaya çıkmadan veya belirti vermeden tanı konulmasını ve erken tedavi sonucunda ölümlerin azaltılmasını amaçladığını vurguladı.

Eski bit pazarının olduğu Belediye Sosyal Tesisleri içerisinde bulunan merkezlerinde, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramalarının ücretsiz olarak yapıldığını aktaran Köklü, “Bağırsak kanserleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem kadınlarda hem erkeklerde önemli bir sağlık problemi oluşturmakta ve her iki cinste görülme sıklığı olarak 3. sırada yer almaktadır. Bağırsak kanserinde bazı risk faktörleri var. Genetik, iltihabi bazı bağırsak hastalıkları, hareketsiz yaşam tarzı, yağdan zengin beslenme, lifli yiyeceklerin, sebze ve meyvelerin az tüketilmesi, hamurlu yiyecekler ve beraberinde obezite, ileri yaş, kalın bağırsak kanseri riskini arttıran faktörlerdir” diye konuştu.

İnsanların risk faktörlerini tanıması ve risk faktörleriyle ilgili önlemler almasının büyük önem arz ettiğini kaydeden Köklü; “Ancak hiç şikâyeti olmasa da hem kadınlarımızın hem de erkeklerimizin toplum tabanlı tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği ulusal standartlarımıza göre bağırsak kanseri taramaları 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere gaitada gizli kan testi (GGT) ile 2 yılda 1 yapılmaktadır. GGT yapılması çok kolay olan ve evde yapılabilen, hem merkezimizden hem de kişilerin aile hekimliklerinden temin edebilecekleri ücretsiz bir test” dedi.

Herkesin hiç şikâyeti olmasa da 50 yaşından sonra 10 yılda 1 mutlaka kolonoskopi yaptırması gerektiğini de sözlerine ekleyen Köklü; “Bağırsağın görüntülenmesi ile erken tanı ve tedavi mümkün olabiliyor. Tarama testleri ile bağırsak kanserinden ölümlerin azaltılması ve yüksek oranda tedavi edilmesi amaçlanmaktadır. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesindeki KETEM şu an bağırsak kanseri taramalarında daha çok kişiye ulaşabilmek için doktor ve sağlık memurundan oluşan ekipleriyle sahada gezip, bilgilendirme yapıp test kitlerinin dağıtımını yapmaktadır. Bağırsak kanserinde erken evre tanı konduğunda tedavi şansı %90’larda olup, hiçbir şikâyeti olmasa da 50-70 yaş arası tüm kadınlarımızı ve erkeklerimizi tarama için KETEM’e bekliyoruz” diye çağrıda da bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here