Kavsak; “Denizler, Ülkelerin Güvenliği Ve Refahı İçin Vazgeçilmez Öneme Sahiptirler”

0
259

Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak; “Denizler, Ülkelerin Güvenliği Ve Refahı İçin Vazgeçilmez Öneme Sahiptirler”

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. Yıldönümü nedeniyle, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi tarafından Yelken Kulübü’nde kutlama yemeği düzenlendi.

Düzenlenen yemeğe Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, Deniz Üs Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, İskenderun Liman Başkanı Özkan Alkaç, Botaş Liman Başkanı Hüseyin Demir, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Çağan Taşkın, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.

Gecede günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Bülent Kavsak, 1926’da yürürlüğe giren ve Türk denizcilik tarihinde, karasularımızın bağımsızlığı adına bir dönüm noktası olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlayarak konuşmasına başladı.

Ülkelerin büyüklüğünün yalnızca topraklarının yüz ölçümü ile sınırlı olmadığını, söz sahibi olduğu, hükmedebildiği deniz sahalarını da kapsadığını kaydeden Kavsak; “Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Bu yüzden, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren kabotaj kanunu, cumhuriyet Türkiye’sinin elde ettiği uluslararası başarıların başında gelir. 8 bin 333 kilometre sahil şeridiyle Karadeniz, Ege, Akdeniz gibi stratejik önemi bulunan ve dünya üzerinde önemli iki boğaza sahip güzel ülkemiz de denizcilikte çok büyük bir kuvvet olmanın gururunu yaşamaktadır.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere ‘denizciliği Türk’ün milli ülküsü olarak düşünmemizi ve o’nu az zamanda da başarmamızı’ emretmiştir. Bizler de, işte bu güçlü ve kararlı emri yerine getirmeyi; kendimizin, denizcilik camiasının ilk temel denizcilik ilkesi olarak gurur ile kabul ettik ve edeceğiz. 

Son yıllarda atılan adımlarla çok iyi noktalara gelmiş, kazanımlar elde edilmiş denizciliğimizin daha iyi seviyeye taşınması için Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi olarak ‘denizci millet denizci ülke’ sloganından hareketle denizciliğin gelişimine katkıda bulunan önemli faaliyetlerde de yer almaktayız. Samandağ Çevlik-Mersin deniz sınırları arası sorumluluk alanı bulunan ISO 9001 kalite belgesine sahip 205 üyeli şubemiz 2016 yılında TOBB’da akredite olan ilk şube olmanın gururunu yaşamaktadır. Deniz ticaret odası İskenderun Şubesi olarak Türk denizcilik sektörünün dünya piyasasında rekabet gücünü arttırmaya yönelik bilgi ve hizmet üreterek, turizm, eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda Atatürk ilkelerine, etik değerlere bağlı kalarak sosyal sorumluluk duygusu içerisinde bulunduğumuz bölgenin ve ülkenin sosyo-ekonomik yapısını geliştiren proje odaklı her türlü faaliyetlerde yer almaya, destek vermeye çalıştık. Bundan sonra da bu tür çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından sahne alan TRT Ses Sanatçısı Tuğçe Pala, katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here