İtfaiye Personeli İçin Düzenlenen Eğitim Programı Tamamlandı

0
218

İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelinin hizmet kalitesini arttırmak amacıyla düzenlenen iki haftalık eğitim programı tamamlandı. İskenderun Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından organize edilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı eğitmenleri tarafından, ön hazırlık çalışmasının ardından başlayan eğitim programı,  80 saat sürdü.

İtfaiye ekiplerinin bölgemizde çıkabilecek olası büyük yangınlara müdahalede, çalışmalarını kolaylaştırarak, bilgi ve becerilerini arttırmak ve çevre belde belediyelerin ve özel kuruluşların sahip olduğu itfaiye ekipleri ile koordineli çalışmalar yapmasını sağlamak amacıyla düzenlenen eğitim programında, İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli, çeşitli eğitimlerden geçirildi.

Kurtarma becerileri eğitimi verilen personele,  ilk olarak düğümler ve düğüm çeşitleri üzerine eğitim düzenlendi. Yüksek noktalardan inişlerle, personelin kurtarma becerileri sınanırken, tecrübe anlamında katkı da sağlandı. Eğitim çalışması kapsamında, çeşitli uygulamalı tatbikat da gerçekleştirildi.

Program kapsamında, İskenderun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü hizmet binasının yanı sıra, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikası İtfaiye Müdürlüğü’nde de eğitim çalışması düzenlendi. İsdemir’de, doğalgaz kazalarına karşı tatbikat, yangın tatbikatı, yüksek irtifadan söndürme tatbikatı, merdiven aracıyla müdahale, gaz yangını, sıvı yangınına müdahale tatbikatı, portatif yangın söndürme cihazlarıyla yangın tatbikatı, temiz hava solunum cihazıyla kapalı alanlarda yangına müdahale tatbikatı gerçekleştirildi. Temiz hava solunum cihazıyla yapılan tatbikatla, itfaiye görevlilerine kapalı alanlarda yoğun tehlike ve dumana karşı beceri kazandırıldı.

Temel İtfaiyecilik Eğitim programı, yanma ve yangın bilgisi, LPG ve doğalgaz bilgisi, olay yerindeki tehlikeler, haberleşme bilgisi, söndürme maddeleri ve kullanım teknikleri, tehlikeli maddeleri tanıma, yangın söndürme cihazları ve yangınlara müdahale, söndürme ekipmanları ve ekip çalışması, trafik kazalarında müdahale esasları, bina çökmeleri ve toprak kaymaları, baca bilgisi ve baca yangınları, kurtarma becerileri, Yangından Korunma Yönetmeliği,  Söndürme ve Kurtarma Tatbikatından oluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı eğitmenleri Mehmet Sümbül ve Özkan Yıldız, eğitim programının tamamlanmasının ardından, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’i de makamında ziyaret etti. Başarıyla tamamlanan eğitim programı nedeniyle, itfaiye eğitmenlerine teşekkür eden Başkan Civelek, personelin eğitiminin önemli olduğunu söyledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here