İskenderun Belediyesi 2 Nolu Taziye Kabul Evi Törenle Açıldı

0
184

bld-taziye evi1Civelek; “Yaptığımız Çalışmaların Değeri Zaman İçinde Anlaşılacak”

İskenderun Belediyesi’nce Yunus Emre Mahallesi’nde yapılan 2 Nolu Taziye Kabul Evi, düzenlenen törenle açıldı. Yoğun katılımla gerçekleşen açılış töreninde, Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek ve eşi Dr. Ümran Civelek, konukları tek-tek selamlayarak, ‘hoş geldiniz’ dedi. İskenderun Belediyesi 2 Nolu Taziye Kabul Evi, Emekli Müftü Remzi Yavuz’un okuduğu duanın ardından açıldı.

Törende yaptığı konuşmasında, her faninin ölümü tadacağını, taziyenin sünnet olduğunu belirten Emekli Müftü Remzi Yavuz; “Çıplak geldik, çıplak gideceğiz. Dünyadaki malın mülkün önemi yoktur. Öldükten sonra Allah rahmet etsin ne güzel eserleri var desinler. Öldü de kurtulduk demesinler. Ha ahret, ha burası bir nefeslik yol arası. Güzel işler yaparak iz bırakıp gidelim. Burası bir taziye evi. Ona yakışır bir şeyler söylemek istedim. Bir şeyi de söyleyeyim Sayın Başkanım çok eleştirildiniz, bu caddeleri kazdınız, çok insanlar konuştu. Bende aleyhinizde söyleneni söyleyeyim, onlara dedim ki siz yanlış yaptınız, Başkanım doktor cerrah bu ameliyatlarla uğraşırdı. Ameliyat yapardı, siz bunun elini kolunu bağladınız, şimdi sokakları kesip biçiyor. Şunu biliyorum bütün ameliyattan sonra hasta iyi olunca hep doktoruna dua eder. İnşallah size de dua edeceklerdir” diye konuştu.

bld-taziye evi2

Emekli Müftü Remzi Yavuz’a güzel konuşmasından dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek; “Burası bir taziye kabul evi. Halkın gerçek ihtiyacı olan birçok şeylere başladığımız ve çoğunu bitirdiğimiz için benim gönlüm rahat. Evet bir dönemin sonuna geldik. Bizde hocamın dediği gibi gerçekten İskenderun’u ameliyat ettik. Ameliyat hastanın iyiliği için, şifa bulması için yapılır. Ameliyat, altyapı bitti. İskenderun birçok konuda gerçekten daha güvenilir, daha sağlıklı bir kent olma yolunda. En radikal olan ihtiyacı da suyu, drenaj kanalları gibi, bilim adamlarının söylediği küresel iklim değişikliğine karşı önlemlerin birçoğunu almış olmanın rahatlığı içindeyiz. Bunu zaman içinde göreceğiz” dedi.

bld-taziye evi3

Açılan taziye evleri sayesinde vatandaşların taziyelerini rahat bir ortamda kabul edebileceklerini, çadırlardan kurtulacaklarını ifade eden Başkan Civelek; “Bu ikinci taziye kabul evi. Hocam da diyor her fani ölümü tadacaktır. Taziye hepimize. Kimin ne zaman sırası gelir, belli değil. Ama günümüzde taziye kabulleri dairede, evlerde çoğu kez olamadığı için taziye çadırlarına dönmüştü bu işler. Şimdi modern, çağdaş taziye evlerinde kışın üşümeyecek, yazın terlemeyecek, daha çağdaş, daha saygın taziye kabul evleriyle taziyeleri kabul edeceğiz. Planlarımızın hepsi hazır! Her iki üç mahallenin ortasında bir taziye evi yapacağız. Birkaç yıl içinde İskenderun taziye çadırlarından kurtularak, daha çağdaş, daha saygın, daha modern taziye kabul evi kültürüyle tanışacaktır. Bu yapılan bütün işler taziye kabul evleri de, su da, iskele de, köprüler de, itfaiye binası da ve sayamayacağım birçok çalışmalar yaptık. Bunların hepsi İskenderunlu hemşerilerimin belediyeye ödediği vergilerle yapıldı. Kasa sağlam olunca hem borç ödüyorsunuz, hem de hizmet yapıyorsunuz. Bu sizin paranız. Onun için belediye bütçesine ben kendi bütçemden daha fazla dikkat ettim. Çünkü bir emanettir. Buna dikkat edince bereketli oldu para ve dünya kadar iş yapıldı. İsimsiz kahramanlar çalışanlarımıza, belediye meclis üyelerine, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Esas başarı onlarındır” şeklinde konuştu.

bld-taziye evi4

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Süleyman Uyar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşların katıldığı tören bitiminde, konuklara tatlı ikramında bulunuldu.

Vatandaşlar, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek’e yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here