“İran Menşeli İthalatlarda Aranan Konsolosluk Onayı Ertelendi”

0
112

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Ateş; “İran Menşeli İthalatlarda Aranan Konsolosluk Onayı Ertelendi”

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Ateş, İran’dan yapılan her türlü mal ithalatı sırasında kullanılan faturaların İran’daki Türkiye konsolosluklarına onaylatılması zorunluluğunun ertelendiğini duyurdu.

Konu hakkında açıklamada bulunan Ateş; “İran menşeili ürün ithalatı sırasında, 22 Temmuz’dan itibaren, karşılıklılık (mütekabiliyet) ilkesi çerçevesinde aynı uygulama yürürlüğe konularak, ithalata konu olan faturaların İran’daki Türkiye konsolosluklarına onaylatılması zorunlu hale getirilmişti.  Uygulama öncesi ticari bağlantısı yapılan ve yüklemeleri yapılan, ancak konsolosluk tasdiki bulunmayan fatura konusu ithalata ait araçlar, kapılarda artan yoğunluk nedeniyle antrepolara alınıyordu. Bu bekleme nedeniyle birçok üretici ithalatçı firma mağdur oldu. 22 Temmuz’dan tarihinden itibaren gümrüklerde aniden başlayan uygulama sanayicilerimiz için büyük bir engel yarattı. İran çok büyük bir coğrafyaya sahip, sınırları içinde Türk Büyükelçiliğine bağlı bulunan konsolosluklara fatura onayı için ulaşım sağlamak, ayrıca konsolosluk onayı olmayan mal ithalatının yapıldığı araçların gümrüklerde bekletilmesi ciddi bir zaman ve maddi kayba yol açtı.

Konuyla ilgili üyelerimizden aldığımız şikayetler ve destek talebi üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde, İran menşeli ithalat faturalarında konsolosluk onayı aranması işleminin başlatılması geçici olarak ertelendi. İhracatçı sanayicilerimiz için İran önemli bir pazar. Uygulamanın askıya alınması sürecinde, iki ülke arasında ticari ilişkileri geliştirici kararlar alınmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here