İKEM Anadolu Lisesi TÜBİTAK Yarışmasında Bölge Finallerine Kaldı

0
230

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının ön değerlendirmeleri sonunda Biyoloji ve Sosyoloji branşlarında iki projeyle bölge finallerine katılacaklar…

Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 44’cüsü düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının ön değerlendirmeleri tamamlandı. Bölgelerde sergilenecek projeler belli oldu. Özel İKEM Anadolu Lisesi Biyoloji ve Sosyoloji branşları tarafından hazırlanmış olduğu; Biyoloji alanında “Atık Sulardan Ağır Metal Giderimine (Cu+2) Mikroalg Unu (Spirulina Platensis) İle Alternatif Yaklaşımlar” ve Sosyoloji alanında “Çoklukta Birlik, Birlikte Çokluk Medeniyetler Çatışması Tezine Karşılık Medeniyetler Mozaiği Hatay” iki projeyle bölge finallerine katılmayı hak kazandı.

KKTC, Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Karaman, Kilis şehirlerinden okulların yarıştığı bölge finallerine yaklaşık 1300 proje başvurusu olup, ön elemeler sonucunda bölge finallerine 136 proje katılmaya hak kazandı.

Sosyoloji dalında proje hazırlayan İKEM Koleji öğretmenlerinden Ahmet Korkmaz, öğrenciler Ecem Seven, Akasya Sürmeli ile Biyoloji dalında proje hazırlayan Biyoloji Öğretmeni Serpil Akçalı, öğrenciler Yusuf Öz ve Etkin Sakuçoğlu elde ettikleri başarıyla ilgili olarak, başarının birden bire olmayacağını, kararlılıkla yürünen bu yolda ödülün mutlaka alınacağını kaydettiler.

Okul kurucusu ve Genel Müdür Levent Hakkı Yılmaz ise; “Bugün, öğretmen ve öğrencilerimizin projelerinde gösterdikleri başarı aslında birçok noktayı bize açıklıyor. Öğretmenlerimizin araştırma yaptıkları alandaki hâkimiyetleri kadar öğrencilerimizin de kavrayabilme ve uygulayabilme başarısını da gösteriyor” dedi.

Yılmaz, bundan sonraki hedeflerini de açıklarken; “Artık hedefimiz Mersin’den de iyi bir dereceyle ayrılarak Ankara’daki Türkiye finallerine kalmak ve bu başarıyı yeni yapılanmamızla, Türkiye’de eşine az rastlanır yeni teknolojik aletlerle donatılmış laboratuarlarımızla Türkiye çapındaki bir başarıyla daha da yukarıya taşımak olacaktır. Bu laboratuarlar ve yeni yapılanmayla çıtamızı daha yüksek seviyelere çıkarmayı hedefleyip sadece biyoloji ve sosyolojide değil fizik, kimya ve diğer branşlarda da başarıyı sağlayıp birçok projelere imza atmaktır diyerek öğretmen ve öğrencilerimizi bir kez daha şahsım ve kurumum adına tebrik ediyorum” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here