“Hükümet Kendi İçinde Bile Anlaşamazken, Nasıl Bir İlerleme Sağlayacağız”

0
66

Milletvekili Mevlüt Dudu, Hükümetin İki Bakanının Demir-Çelik Sektörüyle İlgili Çelişkili Açıklamalarını Eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Avukat Mevlüt Dudu, demir çelik sektöründeki sıkıntılara değinerek, hükümetin iki bakanının sektörle ilgili çelişkili açıklamalarını da eleştirdi.

Türk demir çelik sektörünün Türkiye’nin ekonomik kalkınması ve endüstrileşmesinde stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Milletvekli Dudu; “2012 yılından bu yana ihracat ve kapasite kullanım açısından sürekli kan kaybeden sektör, 2016 yılında toparlanma eğilimine girmiştir. Ne yazık ki toparlanma eğilimine giren çelik sektöründe hükümetin çelişkili, ikircikli ve tutarsız bir politika izlediği görülmektedir. Zira Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, soru önergeme verdiği yanıtta; demir çelik ürünleriyle ilgili dampingli mamul ithalatının engelleneceğini müjdelemiştir. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise Haziran başında yaptığı açıklamada, sadece inşaat müteahhitlerinin sözlerini esas alarak, çelik üreticilerini dinlemeden, yüzde 30 gümrük vergisini Bakanlar Kurulu kararı ile aşağı çekeceklerini açıklamıştır. Bu durumda hangi Bakan’ın sözünü geçerli sayacağız?

Hükümet kendi içinde bile anlaşamazken, çelik üretiminde dolayısıyla kalkınma sürecinde nasıl bir ilerleme sağlayacağız? Çelik üreticisini ithalata kurban mı vereceğiz?” şeklinde konuştu.

Türkiye’de çelik tüketiminin 2012-2016 yılları arasında yüzde 21 artarken, çelik üretiminin ise  yüzde 7.6 oranında düştüğünü ifade eden CHP’li Vekil Dudu; “Türkiye’nin çelik ihracatının aynı dönemde yüzde 18 gerilerken, ithalatının yüzde 50 oranında artış göstermesi önemli bir sorundur. Yani çelikte artan iç tüketimi ithalat ile karşılar hale gelmemiz endüstrileşme politikamızı olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye, 2017 yılında çelik üretiminde aşama kaydetmeye başlamıştır. Ocak-Mayıs 2017 döneminde Türkiye’nin çelik üretimi yüzde 11.5 oranında artarak 15.1 milyon ton seviyesine çıkmıştır.

Dünya ham çelik üretiminde 7. olan Türkiye, kendi üreticisini korumak zorundadır. ABD; Çin’e karşı yerli çelik üreticilerini korumak için çelik ithalatını engellemeye başlamış ve vergi önlemleri almıştır. ABD, konuyu “ulusal güvenlik” ölçekli ele almaktadır” dedi.

İnşaat sektöründe müteahhitlerin “demir-çelik fiyatlarının arttığı ve piyasada arz sıkıntısı yaşandığı” iddiaları üzerine hükümetin yerli çelik üreticilerini desteklemek bir yana ithalatı teşvik etme hedefini ortaya koymasının, Türkiye’nin sanayileşme hedefi ile de uyumlu olmadığını savunan Dudu; “Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Haziran başında yaptığı açıklamada demirde yüzde 30 gümrük vergisini Bakanlar Kurulu kararı ile aşağı çekeceklerini açıklaması, sanayimizin lokomotifi çelik üreticilerini çok üzmüştür.

Yurtdışından kalitesiz demir çelik ithalatı yapılması halinde deprem ülkesi olan Türkiye’de halkın yaşamını da tehlikeye atacak binalar yapılabilecektir. Türkiye’nin yurtdışına çelik ihracatı, ödemeler dengesinde açığı kapatarak, ülkenin bütçesine de büyük katkı sunmaktadır. Çelik ile ilgili konuları yakından takip eden bir kişi olarak hükümetin çelik konusundaki çelişkili ve tutarsız politikasından maalesef büyük üzüntü duyuyorum.

Nitekim Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Haziran başında çelik ithalatında gümrük vergisini indireceklerini açıklarken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 22 Mayıs 2017 tarihinde soru önergeme verdiği yanıtta tam tersi bir yaklaşımı ortaya koymuştur.

Özlü, Türkiye’de çelik sektörünün desteklenmesi, dampingli mamul ithalatının engellenmesi ve yerli üreticinin korunması için “Türk Çelik Sektörü, Üretim Yöntemleri ve Teknolojik Yapılanmasının Rekabet Edilebilirliğine Etkisi” konulu çalıştay düzenlendiğini belirtmiştir. “Bilim Bakanlığı’nın bu çerçevede dampingli çelik mamul ithalatının engellenmesi amacıyla çalışmalar yaptığını, demir çelik ürünleriyle ilgili damping ve sübvansiyon soruşturmaları gerçekleştirdiklerini” ifade eden Özlü, “Bakanlığımızca yerli çelik kullanımının arttırılması ve yerli üreticinin korunması için Yassı Çelik Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ de 10 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır” açıklamasını yapmıştır.

Özlü, Türkiye Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlandığını da bildirmiştir.

Bu durumda çelik konusunda son sözü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün mü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin mi söyleyeceğini merakla bekliyoruz. Hangi bakanın sözlerinin geçerli olduğunu hep birlikte göreceğiz!” diyerek açıklamasını sonlandırdı. (Haber: Helga TERBİYELİ)

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here