Hatay Devleti Resmi Gazetesi Kitabının Tanıtımı Yapıldı

0
42

Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz imzasıyla, Basın İlan Kurumu (BİK) yayınlarından çıkan, Hatay Devleti Resmi Gazetesi kitabı, gerçekleştirilen törenle kamuoyuna tanıtıldı. Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezindeki tanıtım toplantısı, devlet erkânının geniş katılımı ile gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Ak Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve diğer ilçe belediye başkanları, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, bazı ilçe kaymakamları ve kurum müdürleri ve İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yöneticileri katıldı.

Hatay Devletinin Resmi Gazetesinin kitabının çalışmasıyla ilgili Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran açıklamalarda bulunurken, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Hatay Devletiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalar yaptıklarını belirtti.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise Hatay Devlet Meclisinin Fransız işgal döneminde yapıldığını belirterek, uzun zaman farklı amaçlarla kullanıldığını dile getirdi.

Hatay Valisi Doğan da toplantıda yaptığı konuşmada, kentin stratejik bir coğrafyada bulunduğunu söyledi. Doğan, Hatay’ın bugün Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde oluşturulmaya çalışan terör koridorunun önüne çekilen bir set gibi durduğunu belirterek; “Bugün eğer PKK terör örgütünün Akdeniz bağlantısı kurulamamış ise bunun tek sebebi Hatay’ın stratejik önemidir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları o gün bu durumu görerek Hatay’ın anavatana katılmasının ne kadar önemli olduğunu görmüşler ve bunun mücadelesini vermişlerdir” dedi.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Cihat Zafer Demirel’in yaptığı panelde Prof. Dr. Zakir Avşar ve Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, Hatay Devleti Resmi Gazetesi Kitabı’nın ortaya çıkarması ve hazırlanması aşaması ile Hatay tarihi hakkında bilgiler sundu. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here